#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Odborníci hlásí: vytvořili jsme první laboratorní spermii
Odborníci hlásí: vytvořili jsme první laboratorní spermii
calendar 26. 7. 2015

Odborníci hlásí: vytvořili jsme první laboratorní spermii

Nad lidskými embryi ve zkumavce se dnes již nikdo nepozastavuje. Vědci jsou však zase o krok dál, tentokrát oznamují vznik první laboratorní spermie, jež by mohla dát naději mnoha neplodným mužům.

Soukromá laboratoř ve francouzském Lyonu oznámila, že se jejím výzkumníkům podařilo vytvořit první laboratorní spermii pouze na základě genetického materiálu získaného z reprodukční buňky. To by znamenalo otevření dveří k léčbě mužů trpících neplodností z důvodu malého či nefunkčního množství spermií.

Tajný postup

  • Pro syntézu mužské spermie vědcům stačí odebrat část tkáně nacházející se ve varlatech.
  • Tkáň se odebírá standartními metodami biopsie.
  • Cílem je získat klidně i ještě nezralé zárodečné pohlavní buňky.
  • Z nich je již údajně možné v laboratoři vypěstovat běžnou spermii.

Přesný postup však zatím firma přísně tají. Odborníci slibují i možnost odebrání zárodečných buněk v mladším věku, jejich následné zmrazení a použití až v momentě, kdy se muž rozhodne být otcem.

Možné překážky

Vědci však varují, že je možné, že muži mající obtíže s tvorbou kvalitního spermatu, mohou již v zárodečných buňkách nosit vrozené anomálie, které nedovolí ani vznik laboratorní spermie. To vše ale ukážou další studie. Zatím proběhly úspěšné reprodukční testy pouze na myších. Proto také výzkumníci apelují na veřejnost, aby tuto novinku brala s nadhledem a neplodné páry se k ní zatím příliš neupínaly. 

Kdy budeme vědět víc?

Na definitivní výsledky si ještě budeme muset počkat. Francouzská firma totiž zatím svůj objev nepopsala v žádném vědeckém lékařském časopisu, jak je tomu v tomto prostředí zvykem. Nicméně první preklinické zkoušky jsou připraveny na rok 2016, pro rok 2017 jsou v plánu vlastní klinické studie, to jest již přímé testování na lidech. Než budeme mít v ruce výstupy z těchto experimentů, skeptici nabádají raději k opatrnosti.

Věda se však neustále rychle rozvíjí, a tak je možné, že za pár let bude použití laboratorních spermií opravdu patřit mezi běžné léčebné standardy.

(bak)

Zdroj:
www.telegraph.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více