#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál
Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál
calendar 9. 11. 2015

Boj s neplodností aneb Vzhůru na operační sál

Přestože se v souvislosti s neschopností počít hovoří vždy hlavně o hormonální terapii a třeba i negativním psychickém rozpoložení, někdy existují příčiny, které je možné označit, pojmenovat a následně opravit. K tomu slouží chirurgická léčba neplodnosti.

Neplodnost může mít několik příčin. Patří mezi ně i vrozené či získané abnormality vejcovodů nebo dělohy, které brání cestě vajíčka do dělohy nebo kvůli kterým není možné uhnízdění oplozeného vajíčka a následný růst. V rámci potíží s vejcovody může dojít k jejich postižení a laicky řečeno k ucpání. K blokaci vejcovodů dochází buď zevnitř (uzávěr zánětlivým procesem), nebo zvenčí – pak jde o srůsty v dutině děložní po zánětech či operacích. Některé abnormality dělohy mohou taktéž stát v pozadí neplodnosti. Může se jednat o vady:

  • vrozené – děložní septum, srdcovitá děloha,
  • získané – myomy (benigní nádory rostoucí v děloze), polypy (vyvýšená děložní sliznice), Ashermanův syndrom (srůsty v dutině děložní po zákrocích, jako je kyretáž apod.).

Netřeba se bát

Při diagnostice neplodnosti se užívá několik metod:

  • fyzikální klinické vyšetření,
  • krevní testy,
  • ultrazvukové prohlídky, 
  • hysterosalpingografie – rentgenové vyšetření za pomoci kontrastní látky, která se přes pochvu aplikuje do dutiny děložní a díky níž je možné zhodnotit tvar dělohy a průchodnost vejcovodů,
  • hysteroskopie – vizuální zobrazení dutiny děložní, které se provádí v celkové anestezii přes pochvu a hrdlo děložní,
  • laparoskopie – zobrazení dutiny břišní a možnost přehlédnutí oblasti malé pánve s dělohou, vaječníky a vejcovody.

Jasné řešení 

V případě zjištění některého z výše uvedených problémů se může chirurg pokusit o odstranění vzniklé překážky. Zpravidla je snaha o co nejšetrnější přístup, a vede tedy použití minimálně invazivních metod. Patří mezi ně hysteroskopie a laparoskopie. V případě srůstů je možné provést jejich rozrušení, myomy a polypy se většinou odstraňují.

(boba)

Zdroje:
www.resolve.org
www.betterhealth.vic.gov.au
www.azfertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více