#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění, nebo adopce?
Umělé oplodnění, nebo adopce?
calendar 26. 4. 2008

Umělé oplodnění, nebo adopce?

Jak se rozhodnout v případě volby mezi dítětem "ze zkumavky" a adopcí? Náročná otázka, která stojí před partnery nebo manžely, jimž se dlouhodobě nedaří otěhotnět.

Jak se rozhodnout v případě volby mezi dítětem "ze zkumavky" a adopcí? Náročná otázka, která stojí před partnery nebo manžely, jimž se dlouhodobě nedaří otěhotnět. Adopce je po vyčerpání možností IVF poslední šancí jak mít "vlastní" děti. Z mnoha důvodů je však nutné zvolit vhodnou variantu správně a včas.

Partneři si musí rozmyslet, která z nabídnutých možností je pro ně osobně snáze přijatelná. Záleží nejen na psychických a fyzických limitech obou partnerů, ale také na ochotě spolupracovat při dlouhodobé terapii. Nezanedbatelná je také stránka finanční, a pro mnohé i etická rovina problému terapie neplodnosti.

Obavy a odsouzení IVF

IVF je metoda, která díky umělému oplodnění "ve zkumavce" může vzbuzovat obavy nebo dokonce nesouhlas. Především pro některé věřící partnery je představa o nepřirozeném způsobu oplodnění zcela nemyslitelná. Jindy se mohou partneři setkat s nepochopením, nebo dokonce odsouzením, a proto oplodnění pomocí IVF utajují i před nejbližším okolím.

Své rozhodnutí podpořte včasnou léčbou

Pokud si partneři své rozhodnutí obhájí a rozumně odůvodní, je dobré začít s terapií včas. V průběhu léčby totiž mohou být postaveni před další problém. Ačkoliv se úspěšnost metody pohybuje kolem 30 až 50 %, je vždy otázkou času, kdy se ženě opravdu podaří otěhotnět. Navíc čím je pacientka mladší, tím jsou podmínky pro oplození příznivější, a její šance na otěhotnění tak vyšší.

Změna názoru přichází po prvním zklamání

V průběhu času však může dojít k mnoha změnám. Zpočátku může být adopce naprosto nepředstavitelným řešením pro jednoho nebo oba partnery. Obecně jsou ženy k adopci ochotnější, ale přesto si mnohé přejí prožít své vlastní těhotenství. S postupem času však mohou přijít první zklamání, neboť IVF metoda není vždy úspěšná.

Partneři začnou vnímat jiné priority a jejich největším snem je mít rodinu a vychovávat dítě bez ohledu na jeho původ. Začnou se rozhodovat, zdali zažádat o adopci. Touha stát se rodičem a věnovat svůj čas, sílu, tvořivost i finance dítěti pak převáží nad obavami z možných potíží.

Rozhodnout se, jestli je lepší adopce, nebo umělé oplodnění, musí každý pár sám. Vždy je potřeba, aby partneři zvážili všechny okolnosti a podle toho se dohodli, které řešení je pro oba z nich tím nejlepším.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více