#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Toužíte po miminku? Jen zvýšit frekvenci pohlavního styku nestačí
Toužíte po miminku? Jen zvýšit frekvenci pohlavního styku nestačí
calendar 1. 2. 2011

Toužíte po miminku? Jen zvýšit frekvenci pohlavního styku nestačí

Páry, kterým se nedaří otěhotnět, často zkoušejí možné i nemožné, aby se jim vytoužené miminko podařilo počít. Počítají plodné dny, praktikují cviky k uvolnění pánevního svalstva – a také často zvyšují frekvenci pohlavního styku.

Páry, kterým se nedaří otěhotnět, často zkoušejí možné i nemožné, aby se jim vytoužené miminko podařilo počít. Počítají plodné dny, praktikují cviky k uvolnění pánevního svalstva – a také často zvyšují frekvenci pohlavního styku. To sice pomoci může, ale všespásná tato metoda také není. Pravidel zvyšujících šanci na miminko totiž existuje více.

Čím více, tím lépe?

Pokud jsou oba partneři zdraví a mají pravidelně pohlavní styk minimálně dvakrát až třikrát do týdne, existuje asi 85% pravděpodobnost, že se jim do jednoho roka podaří počít potomka. A právě frekvence pohlavního styku hraje pro úspěšné otěhotnění poměrně zásadní roli. Čím častěji totiž spolu pár souloží, tím větší šance je, že se některá ze spermií v pravý čas dostane až k vajíčku a dojde k oplodnění. Tolik laický výklad. Realita je ale poněkud složitější. Nezáleží totiž jen na frekvenci pohlavního styku, ale především na množství a kvalitě spermií.

Roli hraje kvalita i kvantita

Čím více spermií se totiž v ejakulátu nachází, tím větší je šance, že se některé z nich podaří proniknout až k vajíčku a oplodnit ho. Laicky to lze přirovnat ke střelbě z brokovnice: čím více broků, tím větší je šance, že alespoň jeden z nich zasáhne cíl. Proto pokud je počet spermií v ejakulátu muže normální a spermie jsou zdravé a normálně pohyblivé, doporučují lékaři jako optimální frekvenci pohlavního styku mezi partnery jednou denně. U mužů s nižší koncentrací spermií nebo jejich špatnou pohyblivostí se jako optimální jeví frekvence jednou za dva dny, a to po celou dobu ovulace. Během dne pauzy se totiž počet spermií doplní, takže se opět zvýší pravděpodobnost otěhotnění. Nemá smysl pokoušet se o početí, pokud je počet spermií v ejakulátu příliš nízký.

Začněte s předstihem

Při pokusech o početí také není vhodné čekat až na příchod ovulace. Lepší je začít se snažením už o dva až tři dny dříve. Ovulační testy totiž nemusí být zcela přesné a včasným začátkem se zamezí promeškání správného momentu. Důležité je ale i správné načasování. Lékaři například jako nejvhodnější denní dobu doporučují buď brzké ráno, nebo pozdní odpoledne, kdy jsou jak hladiny spermatu, tak i šance na otěhotnění největší.

(kam)

Zdroje:
infertility.about.com
www.babymed.com
www.amazingpregnancy.com
www.blurtit.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více