#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!
Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!
calendar 5. 11. 2007

Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!

Zdravotní rizika kouření cigaret jsou velmi dobře známa v souvislosti s nemocemi srdce, plic nebo krevních buněk.

Zdravotní rizika kouření cigaret jsou velmi dobře známa v souvislosti s nemocemi srdce, plic nebo krevních buněk. Značně škodlivý vliv mají však cigarety i na lidskou plodnost. Nepříznivě ovlivňují schopnost otěhotnět a donosit plod do řádného termínu porodu.

Vliv kouření cigaret na plodnost ženy

Prakticky všechny vědecké studie podporují názory o nepříznivosti kouření na plodnost. U kuřaček se s poruchami plodnosti setkáme daleko častěji. Navíc doba, po kterou se snaží otěhotnět, je výrazně delší. Jasně škodlivý účinek představuje pro ženy aktivní kouření. Varující informací je ovšem vliv kouření pasivního. Výzkum totiž ukázal, že riziko při pasivním kouření je jen o něco málo menší. Poškozeny jsou u ženy především vaječníky.

Kouření způsobuje ztrátu funkčních vajíček a urychluje nástup menopauzy o několik let. Složky cigaretového kouře vedou k tomu, že se ve vaječníku nevytváří dostatečné množství ženského hormonu estrogenu a vajíčka jsou víc náchylná ke genetickým změnám. Kouření je spjato s větším rizikem spontánních potratů a mimoděložního těhotenství. Ženám kuřačkám se rodí děti s nízkou porodní váhou a často bývají nedonošené. Výskyt syndromu náhlé smrti novorozenců (SIDS – sudden infant death syndrome) je rovněž vyšší v rodině, kde některý z partnerů kouří.

Kvalita plodnosti u muže

Muži kuřáci mají menší počet spermií, navíc většina spermií je nekvalitní, co se týče jejich pohyblivosti, tvaru i funkce. Kouření muže je obrovským rizikovým faktorem, a to především pro partnerku, která je vystavena účinkům kouření pasivního.

Kouření ovlivňuje úspěšnost umělého oplodnění

Dlouhodobé kuřáctví poškozuje pohlavní orgány nevratně. Výzkumy ale ukázaly, že skoncování s kouřením zvyšuje úspěšnost při provedení umělého oplodnění. Abstinence obou partnerů má tak výrazně pozitivní vliv na pravděpodobnost otěhotnění.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více