#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po umělém oplodnění a očkování proti chřipce
Těhotenství po umělém oplodnění a očkování proti chřipce
calendar 9. 1. 2010

Těhotenství po umělém oplodnění a očkování proti chřipce

Mexická a sezónní chřipka. Jsou obě dvě opravdu tak nebezpečné v těhotenství? Je lepší se proti nim očkovat, nebo ne? V záplavě různorodých informací nemusí být jednoduché se rozhodnout.

Mexická a sezónní chřipka. Jsou obě dvě opravdu tak nebezpečné v těhotenství? Je lepší se proti nim očkovat, nebo ne? V záplavě různorodých informací nemusí být jednoduché se rozhodnout. Jedna strana tvrdí, že očkování je bezpečné, druhá od něj dává ruce pryč.

V těhotenství se snižuje imunita organismu

Ať jste počali přirozeným způsobem, nebo cestou umělého oplodnění (IVF), váš organismus se nemůže plně bránit proti nemocem. Jeho obranyschopnost vůči infekci je snížená. Jakémukoliv onemocnění by se tedy těhotná žena měla co nejvíce vyhýbat. Chřipka, ať už běžná sezónní, nebo mexická, představuje pro těhotenství riziko. Těhotné ženy mohou mít při ní více zdravotních komplikací. Chřipka může být také příčinou potratu nebo předčasného porodu.

Je očkování bezpečné?

Jakékoliv očkování způsobí pro organismus a obzvláště pro imunitní systém určitou zátěž. Do několika dnů se mohou vyskytnout příznaky horečky, zduřených mízních uzlin na krku, popřípadě jinde na těle, a otok a bolest v místě vpichu. Tyto příznaky nám říkají, že tělo si vytváří protilátky a zároveň s vakcínou bojuje. Někdy se ale tyto nepříjemnosti nedostaví vůbec, očkování je bez komplikací a můžete doufat, že snad to jediné, co způsobí, je to, že ochrání vás i vaše dítě před zrádným virem. Poslední, co si můžete po IVF přát, je možnost, že těhotenství by skončilo neúspěchem po následcích chřipky.

Kterou vakcínu zvolit?

Není sporu o tom, že vyvíjející se zárodek je velice citlivý na okolní prostředí, že léky a veškeré i nežádoucí látky z organismu matky prostupují placentou do jeho krve. Do vakcín se mnohdy přidávají látky, které mají za úkol zvýšit jejich účinnost, a také konzervanty. V případě vakcíny proti mexické chřipce je to squalen a rtuť. V současné době neexistují žádné výzkumy, že tyto látky jsou v těhotenství bezpečné, ale ani škodlivé. Z toho důvodu se v některých zemích povoluje očkovat těhotné ženy pouze vakcínou, která tyto látky neobsahuje.

Poraďte se v IVF centru

O všech otázkách ohledně očkování ve vaší situaci se poraďte se zdravotníky v centru, kde proběhla vaše IVF. Můžete si také udělat průzkum ohledně očkování na internetových stránkách. Konečné rozhodnutí totiž závisí jenom na vás.

(skl)

Zdroj:
www.ivf1.com
www.genesis-fertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více