#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte
Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte
calendar 25. 10. 2008

Těhotenství po čtyřicítce může být hazard se zdravím ženy i dítěte

Stále více žen porodí své první dítě v pozdějším věku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že maminkám vyššího věku umožňuje nejen otěhotnět, ale také léčit případné komplikace.<br>

Stále více žen porodí své první dítě v pozdějším věku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že maminkám vyššího věku umožňuje nejen otěhotnět, ale také léčit případné komplikace, které s sebou takové těhotenství přináší. A to přesto, že zdravotních překážek těhotenství po čtyřicítce není zrovna málo.

S vyšším věkem ženy se pojí výskyt některých komplikací. Jedná se o onemocnění, která mohou ohrožovat nejen ženu v období těhotenství, ale také dítě po porodu. Ve studii, která zahrnovala 382 žen starších 40 let, se podařilo prokázat rizika těhotenství starších maminek.

Těhotenství může vyvolat některá onemocnění

Studie potvrdila, že u starších maminek častěji dochází k rozvoji cukrovky. Jde buď o tzv. gestační diabetes, který přímo souvisí s těhotenstvím, nebo se může jednat o chronickou cukrovku, která zhoršuje průběh dosavadního diabetu u ženy diabetičky. U maminek nad 40 let se objevil častěji také vysoký krevní tlak (hypertenze) ve formách chronické hypertenze nebo těhotenstvím navozené hypertenze. Rovněž se zvýšilo riziko vzniku preeklampsie. Porod císařským řezem byl zaznamenán u starších maminek dvakrát častěji než v kontrolní skupině matek mladšího věku.

Ohroženo je i zdraví dítěte

Dokladem toho, že vyšší věk matky je spojen také s riziky pro dítě, je vysoký výskyt chromozomálních vad. Jde o poškození genetické výbavy, která se projevují různými onemocněními v dětském nebo pozdějším věku. U maminek po čtyřicítce se lékaři setkali s těmito abnormalitami sedmkrát častěji než u matek mladších. Vyšší věk matky je také faktor, který může způsobit předčasný porod nebo vést k narození dítěte o nízké porodní hmotnosti. Zaznamenána byla také vyšší novorozenecká úmrtnost.

Jak lze snížit hrozbu mnoha komplikací

Opatření, kterým by měly věnovat ženy zvláštní pozornost, jsou následující:

  • Kontrolovat hodnoty krevního tlaku.
  • Měřit hladinu glykémie (cukr v krvi).
  • Dodržovat zdravou životosprávu (vyvážená strava, dostatek vitaminů a minerálů).
  • Vhodné je zvýšit příjem kyseliny listové (obsahuje ji zelenina, játra, citrusy).
  • Nekouřit, nepít alkohol, omezit kofein.

(nes)

Zdroj: Pregnancy beyond age 40 in 382 women: a retrospective study in Reunion Island. J Gynecol Obstet Biol Reprod (Paris). 2004; 33 (7): 615–22.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více