Domácí mazlíčci jsou vítaným zpestřením našich domovů. Po zjištění těhotenství však vyvstává u mnoha „paniček“ řada otázek: do jaké míry představuje zvíře riziko pro nenarozené dítě? Není lepší dát ho pryč? A pokud zůstane, jaká opatření a kdy je potřeba učinit?
Nebojte se, není nutné dělat žádné unáhlené radikální kroky a se zvířátkem se hned loučit. Těhotná žena žijící s ním ve společné domácnosti ale musí pečlivě dbát o své zdraví, a to zejména dodržováním správných hygienických návyků.
Pokud se čtyřnohým miláčkem trávíte nejvíce času vy, nechte co nejdříve převzít část vašich povinností jiného člena rodiny. Po příchodu miminka budete totiž stíhat jen to nejdůležitější, proto by měl být pejsek zvyklý i na jiné lidi. Čím dříve se tak stane, tím lépe. A co je ještě důležité?
Tato zvířata jsou často přenašeči toxoplazmózy. Onemocnění u dospělého člověka probíhá zpravidla bez příznaků, ale pro nenarozené dítě představuje významné riziko. Hrozí malformace plodu až potrat. Těhotná žena by tedy měla vědět následující:
Křečci, morčata a myši mohou být přenašeči viru způsobujícího onemocnění zvané lymfoidní choriomeningitida. Způsobuje vážné poškození plodu až potrat. Nákaza se šíří kontaktem se slinami, krví a trusem hlodavců, ale i manipulací s materiálem na stavbu hnízda nebo kapénkově, tedy vdechnutím. Proto je nejlepší mít tato zvířata v té části domácnosti, kam těhotná žena nepřijde. Čištění klece by mělo probíhat na dobře větraném místě, nejlépe venku.
Nezapomeňme ani na želvy, hady, ještěry a podobné živočichy. I jim by se těhotná žena měla vyhnout. Mohou totiž přenášet řadu onemocnění, z nichž nejčastějším je dobře známá salmonelóza.
Význam hygieny ve společné domácnosti se zvířetem je tedy více než zřejmý. Těhotenstvím však opatrnost teprve začíná, nepolevujte v ostražitosti ani po příchodu miminka domů.
(bak)
Zdroj: www.marchofdimes.com, Domaci mazlicci a ostatni zvirata v prubehu tehotenstvi, listopad 2013