#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Těhotenský test může kvůli špatnému použití ukázat falešný výsledek
Těhotenský test může kvůli špatnému použití ukázat falešný výsledek
calendar 1. 8. 2011

Těhotenský test může kvůli špatnému použití ukázat falešný výsledek

Těhotenský test dnes není problém zakoupit nejen v lékárně, ale ani ve většině drogerií. Každá žena tedy může poměrně jednoduše zjistit, zda je, či není těhotná. Víte ale, co takový test vlastně měří?

Těhotenství nejspolehlivěji potvrdí lékař, nikoli těhotenský test

Těhotenský test dnes není problém zakoupit nejen v lékárně, ale ani ve většině drogerií. Každá žena tedy může poměrně jednoduše zjistit, zda je, či není těhotná. Víte ale, co takový test vlastně měří, na jakém principu funguje a do jaké míry se na jeho výsledek můžete spolehnout?

Těhotenské testy detekují lidský choriový gonadotropin

Těhotenský test zjišťuje přítomnost takzvaného lidského choriového gonadotropinu (hCG) v moči. Než začne organismus po oplodnění vajíčka spermií tuto látku produkovat, musí uběhnout několik dní – přibližně sedm až dvanáct. Z počátku je hCG produkován trofoblastem (vrstvou buněk kolem embrya) a pak se jeho tvorby ujímá placenta. Jeho dostatečné hladiny v krvi jsou důležité pro správný průběh těhotenství a také zodpovídají za nedostavení se menstruace.

Téměř dva týdny nejistoty

Zda se na výsledek testu dá spolehnout, záleží mimo jiné na době jeho užití. Od početí musí uplynout týden, lépe však dva, aby se vytvořila dostatečná hladina hCG v krvi a následně i v moči. Falešně negativní výsledky jsou velmi často způsobeny právě předčasným testováním. Různé typy testů jsou schopny detekovat různě vysoké koncentrace hCG. Zjednodušeně řečeno, čím nižší koncentrace hCG způsobí zbarvení druhého proužku, tím jsou testy přesnější.

Nepoužívejte test předčasně, je to zbytečné

Ať už jste se rozhodla vyzkoušet těhotenský test z jakéhokoliv důvodu, nejčasnější ideální termín by měl být první den po vynechání očekávané menstruace, a to ještě v případě, že od ovulace uběhlo minimálně dvanáct dnů. Dřívějším testováním se vystavujete riziku falešně negativního výsledku. Pokud po miminku toužíte, takový výsledek vás zbytečně zarmoutí, přestože těhotná být můžete. Pokud těhotná být nechcete, můžete se radovat předčasně.

Některé studie prokázaly, že ne všechny těhotenské testy jsou tak spolehlivé, jak slibují. Proto je bezkonkurenčně nejjistějším způsobem, jak se o případném těhotenství přesvědčit, návštěva gynekologa.

(veri)

Zdroj: infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více