#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře
Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře
calendar 29. 7. 2009

Speciální vyšetření při neplodnosti aneb Co vás čeká u lékaře

Nemůže-li pár počít dítě a vyzkoušel-li již všechny "zaručené" rady, většinou přichází na řadu lékařské vyšetření. To se kromě klasických metod skládá i ze speciálních vyšetření

Nemůže-li pár počít dítě a vyzkoušel-li již všechny "zaručené" rady, většinou přichází na řadu lékařské vyšetření. To se kromě klasických metod skládá i ze speciálních vyšetření. Víte třeba, co vás čeká při hysterosalpingografii, penetračním testu nebo drillingu vaječníků?

Hysterosalpingografie

Hysterosalpingografie je rentgenologické vyšetření, které se používá u žen ke zjištění průchodnosti vejcovodů. Používá se při něm speciální rentgenový přístroj a kontrastní látka, která je vstříknuta do děložní dutiny. Na obrazovce přístroje se pak ukáže její pohyb ve vejcovodech a tím i jejich průchodnost.

Drilling vaječníků

Drilling vaječníků je chirurgický postup, při kterém se laparoskopicky (tedy za použití pouze malých řezů na kůži) "navrtávají" vaječníky. Tato metoda slouží k nastartování ovulace u žen s tzv. syndromem polycystických ovarií (vaječníků s mnohočetným výskytem cyst), které nereagovaly na snížení váhy nebo na terapii léky. Při operaci se používá laser nebo elektrický řezák, s jejichž pomocí je část vaječníků odstraněna.

Hysteroskopie

Hysteroskopie znamená přímé zobrazení děložní dutiny a vejcovodů po zavedení optického přístroje do dělohy. Často je prováděna při laparoskopii. Používá se k zobrazení případných neobvyklých útvarů v děloze, jako jsou např. nádory, srůsty, vrozené abnormality atd.

Penetrační test

Penetrační test je metodou vyšetření muže. Měří se jím schopnost spermií podstoupit tzv. kapacitaci, proces, který je konečnou fází zrání spermie a který jí umožní proniknout do vajíčka (penetraci). Tento test bývá prováděn v případě, že ostatní testy v určení příčiny mužské neplodnosti selhaly. Je také prováděn ke zjištění plodnosti u mužů s velmi nízkým počtem spermií a rutinně bývá používán na mnoha klinikách před mimotělním oplodňováním.

Jak test probíhá

Odebrané spermie jsou po inkubaci ve výživném roztoku smíchány s vajíčky křečků, kterým byl odstraněn jejich vnější obal. Jako kontrola se používají spermie zdravého muže. Výsledek testu je pak vyjádřen jako procento křeččích vajíček, do kterých pronikla spermie. U zdravého muže se to podaří asi v 60 % případů. Protože existuje velká variabilita v penetraci vajíček, bývá výsledek testu také označován jako pozitivní (penetrace nastala) nebo negativní (penetrace nenastala).

Přestože asi 40 % mužů s neobjasněnou neplodností má negativní test penetrace, není tento test spolehlivým ukazatelem plodnosti nebo neplodnosti.

(kam)

Zdroj: www.sexuologie-brno.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více