#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění
Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění
calendar 20. 3. 2013

Šest faktorů ovlivňujících úspěch umělého oplodnění

Nedaří se vám otěhotnět a přemýšlíte o tom, že si necháte pomoci od odborníků? Přinášíme vám krátký seznam toho, co hraje při pokusech o umělé početí důležitou roli.

Nedaří se vám otěhotnět a přemýšlíte o tom, že si necháte pomoci od odborníků? Přinášíme vám krátký seznam toho, co hraje při pokusech o umělé početí důležitou roli. Některá fakta je totiž dobré znát a vědět o nich ještě předtím, než se na tuto cestu pustíte.

1. Věk

Úspěšnost umělého oplodnění závisí hlavně na množství a kvalitě vajíček. Čím je žena starší, tím má méně zdravých vajíček, proto je u mladších pacientek vyšší procento úspěšných těhotenství. U žen mladších 35 let dosahuje úspěšnost až 40 %, zatímco ty, kterým je přes 42 let, mají na úspěšné oplodnění v průměru jen 4% šanci.

2. Předchozí těhotenství

Pokud jste v minulosti byla těhotná a otec dítěte byl stejný jako partner, se kterým se snažíte o otěhotnění dnes, šance na úspěch se zvyšuje. Naopak nepříznivé faktory jsou předchozí potraty a různí partneři.

3. Důvod neplodnosti

Ať už je důvod neplodnosti na straně muže, nebo ženy, v obou případech má vliv na výsledek umělého oplodnění. U žen můžou být přítomny děložní abnormality a výrůstky, hlavní roli při snaze o otěhotnění má ale ovulace. Šance na oplodnění snižují vysoké hladiny folikulostimulačního hormonu (FSH), které značí sníženou zásobu vajíček.

4. Darovaná vajíčka

Pokud je vám mezi 35 a 40 lety, darovaná vajíčka mohou zvýšit vaši šanci na miminko. Vajíčka od mladších dárkyň přináší naději i ženám starším 40 let.

5. Životní styl

Ženy kuřačky, které se snaží o početí, by si měly uvědomit, že každá cigareta výrazně snižuje jejich šanci na úspěšné oplodnění. Proč? 

  • Potřebují větší množství hormonů pro stimulaci ovarií.
  • Mají menší úspěšnost implantace.
  • Platí pro ně až dvojnásobný počet pokusů na úspěšné otěhotnění než pro nekuřačky.
  • Podstoupí i více neúspěšných fertilizačních cyklů.

6. Výběr centra pro léčbu neplodnosti

Při tomto rozhodování berte v úvahu následující skutečnosti:

  • vzdělání a zkušenosti lékařů kliniky,
  • poměr živě narozených dětí ke všem započatým fertilizačním cyklům,
  • množství vícečetných těhotenství na klinice,
  • hodnocení laboratoře, která s klinikou spolupracuje, a kvalifikaci jejích zaměstnanců,
  • typ přijímaných pacientů, jejich věk a problémy s neplodností.

Toto je samozřejmě jen několik z mnoha okolností, které mohou ovlivnit proces umělého oplodnění. Nezapomeňte, že čím více budete o svém problému vědět, tím spíše s ním můžete úspěšně bojovat.

(jez)

Zdroj: attainfertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více