#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Šálek kávy může zabránit komplikacím při umělém oplodnění
Šálek kávy může zabránit komplikacím při umělém oplodnění
calendar 3. 12. 2010

Šálek kávy může zabránit komplikacím při umělém oplodnění

Podle výzkumníků z Middlesex University a London School of Medicine může přiměřená konzumace kávy zamezit komplikacím.

Podle výzkumníků z Middlesex University a London School of Medicine může přiměřená konzumace kávy zamezit komplikacím, které se objevují při asistované reprodukci. Téměř 5 až 10 % žen, které podstoupí IVF (in vitro fertilizaci), postihne ovariální hyperstimulační syndrom.

Umělé oplodnění přináší i možná rizika

Většina komplikací vyplývajících z oplodnění ze zkumavky je naprosto běžná – patří sem nevolnost, nadýmání a přibírání na váze. V některých případech ale může dojít k poruchám srážlivosti krve, bolestem na hrudi či poškození ledvin. Výzkumný tým z Middlesex University a London School of Medicine proto zkoumal tekutinu obklopující lidské vajíčko a zjistil nečekané zvýšení hladiny chemické látky adenosinu.

Adenosin jako příčina ovariálního syndromu

To, že je adenosin identifikován ve folikulární tekutině, je známo, odborníky však překvapila vysoká hladina této látky. Adenosin produkují vaječníky po IVF, působí na krevní cesty, které se rozšiřují, a důsledkem je únik krevní tekutiny do tkání. Chemikálie byla popsána jako důležitá příčina OHS (ovariálního hyperstimulačního syndromu), jehož důsledkem může být plicní edém, hydrotorax či akutní selhání ledvin. Řešením této komplikace by mohl být kofein, který podle odborníků funguje jako „klín“ na adenosin.

Káva jako pomocník při umělém oplodnění

Profesor biomedicíny dr. Ray Iles z Middlesex University řekl, že silný šálek kávy při každém IVF cyklu by mohl zabránit vzniku OHS. Kofein ovlivňuje s adenosinem stejné receptory a dokáže účinně rušit adenosin v akci. Může tedy potenciálně léčit příčiny tohoto stavu. Kromě toho vědci zjistili, že denní pití kávy zlepšuje elasticitu cév, což může minimalizovat riziko onemocnění srdce. Výsledky své studie odborníci publikovali v Metabolism Journal.

(aši)

Zdroj: www.thehealthage.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více