Chirurgie v léčbě neplodnosti v poslední době ztrácela na lesku, a to vlivem úspěšnosti postupů asistované reprodukce – především pak IVF (in vitro fertilizace). Nicméně mnoho odborníků věří, že při správném výběru pacientek mají i tyto invazivní metody své nezastupitelné místo v léčbě neplodnosti.
Vzhledem k tomu, že spermie a vajíčko se setkávají právě ve vejcovodech, je zřejmé, že jejich průchodnost je k početí nezbytná. Chirurgické řešení pak v dřívějších dobách byla jediná možná léčba, která se pacientkám s neprůchodnými vejcovody dala nabídnout.
IVF zaznamenalo v průběhu posledních desetiletí zvýšení úspěšnosti, zatímco úspěšnost chirurgického řešení, co se týče čísel, stagnovala. Proto se chirurgie začala dostávat do pozadí. Nicméně se jedná o metodu vhodnou například u pacientů, jejichž morální či náboženské přesvědčení nedovoluje využití metod asistované reprodukce. Dalším pozitivem operací na vejcovodech je, že mohou nabídnout řešení pro několik budoucích těhotenství, nikoliv pouze pro jedno následující.
Dříve se veškeré operace prováděly z břišního řezu. Těmto časům již odzvonilo, v dnešní době hraje hlavní roli laparoskopie – metoda nabízející minimálně invazivní přístup do dutiny břišní s kratší dobou zotavení se po operaci.
Jelikož vejcovody mohou být poškozeny různými způsoby a na různých místech, existuje několik mírně odlišných zákroků prováděných na vejcovodech s cílem obnovení plodnosti:
Chirurgické zákroky na vejcovodech tak hrají stále velmi důležitou roli v léčbě neplodnosti, a to především u žen, které dříve podstoupily sterilizaci. Dále může být vhodnou alternativou pro IVF u žen s porušenými vejcovody a u mladších žen plánujících více než jedno těhotenství.
(boba)
Zdroje: