První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna

Zatímco test vám sdělí pravdu o těhotenství již několik dnů po oplození, tělu to může trvat trochu déle. Nicméně i ono vám po určité době prozradí, že se začínají dít zásadní změny. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších signálů.

První týdny těhotenství – změny se dostaví pozvolna

Zvýšená bazální teplota. Pokud patříte k těm, kteří se usilovně snaží o miminko delší dobu, pravděpodobně si budete měřit bazální teplotu. Velmi brzkou známkou těhotenství je právě její přetrvávající zvýšení i po uplynutí luteální fáze cyklu.

Vynechaná menstruace. Pravděpodobně jeden z nejčastějších důvodů, který přivede ženu k myšlence, že by mohla být těhotná. Navzdory tomu, že je absentující menstruace často spojována s těhotenství, může existovat mnoho jiných příčin jejího nepříchodu, např. stres, operace apod.

Ranní nevolnost. Jedna z dalších velmi známých věcí doprovázejících časnou graviditu. Avšak nenechte se zmást jejím názvem, jelikož tato nevolnost vás může dostihnout prakticky v kteroukoli denní dobu.

Změny ňader. Prsy hrají nesmírně důležitou roli v rámci reprodukce, a proto není divu, že i u nich nastávají různé změny: zvýšení citlivosti bradavek, bolestivost, ztmavnutí bradavek a prsních dvorců, rozšíření povrchových žil.

Zmnožení cervikálního hlenu. Stejný hormon zodpovědný za zvýšenou bazální teplotu a další známky těhotenství může i za změnu hlenu tvořeného čípkem. Především se zvyšuje jeho množství, což může pomoci v ochraně proti infekci.

Únava. Očekávání miminka je obrovský zápřah na celý organismus, který od té doby musí podporovat celkem dvě lidské bytosti. Z toho vyplývá, že radikální změny nároků na metabolismus se někde musí podepsat. Proto se vám může chtít neustále spát – což je nakonec i nejlepší udělat. 

Častější močení. S těhotenstvím se mění různé hormony a jeden z nich dává tělu signály, že oblast pánve je potřeba hodně prokrvovat. To způsobuje, že močový měchýř může být o něco více citlivý a reaguje již při menší náplni.

Drobné kontrakce. Příznak, který vás může vyděsit. Nicméně lehké stahy dělohy bývají naprosto normální. Růst embrya může dělohu iritovat a ta pak reaguje stahem. Nicméně si situaci lze ověřit u lékaře a učiňte tak vždy, jsou-li stahy doprovázeny krvácením.

Špinění. Asi 8 až 10 dní po oplození může třeba i namísto očekávané periody přijít špinění. Dochází k němu při zavrtávání se zárodku do děložní sliznice a není to nic neobvyklého. Špinění je na rozdíl od „červené“ menstruace zpravidla narůžovělé.

Zácpa a pálení žáhy. Pohlavní hormony tvořené v průběhu těhotenství ve zvýšené míře ovlivňují svalovinu trávicí trubice. Je to z důvodu, aby rostoucí děloha měla dostatek místa. Avšak pro vás to může znamenat trávicí obtíže.

Čich jako cvičený pes. Gravidita některý ženám zlepší čich, což se naneštěstí může projevit tím, že vám věci do nynější doby nezávadné mohou připadat smradlavé a dochází i ke zvedání žaludku.

Nachlazení a plný nos. Jelikož v průběhu těhotenství je imunitní systém trochu držen na uzdě, aby nemohl odmítnout rostoucího „cizího“ tvorečka ve vaší děloze, vy sama můžete být náchylnější k nachlazení. Plný nos tak pro vás v průběhu 9 měsíců nejspíš nebude nic neznámého.

Akné. Jak se mění hladiny pohlavních hormonů, pokožka na to může reagovat různě a vznik akné je jednou z možností. Až se hladiny hormonů znovu ustálí, tyto obtíže pravděpodobně odezní.

Emoce. Rozbouřené jsou nejen hladiny hormonů, ale také emoce se v průběhu těhotenství ocitají na houpačce. Chce to proto tolerantního partnera a dostatek relaxace.

Jelikož každá žena je jiná a rostoucí tvoreček také, není divu, že každé těhotenství probíhá trochu jinak. Neděste se proto, pokud máte pocit, že právě to vaše vypadá úplně jinak – neznamená to, že je s ním něco v nepořádku!

(boba)

Zdroje:
www.bellybelly.com.au
www.mayoclinic.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Ovariální hyperstimulační syndrom: problém, který nelze podceňovat

Ovariální hyperstimulační syndrom: problém, který nelze podceňovat

Sexuálně přenosné choroby ohrožují plodnost mužů i žen

Sexuálně přenosné choroby ohrožují plodnost mužů i žen

Umělé oplodnění v Čechách nemá mezi ostatními státy příliš konkurenci

 Umělé oplodnění v Čechách nemá mezi ostatními státy příliš konkurenci

Vystopujte své nejplodnější dny

Vystopujte své nejplodnější dny

Čekáte chlapečka? Obloukem se vyhněte ftalátům!

Čekáte chlapečka? Obloukem se vyhněte ftalátům!

Pojďte se podívat na facebook!

Pojďte se podívat na facebook!
Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1224 ]
  • Ne
    [ 834 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci