#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru
Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru
calendar 23. 4. 2010

Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru

Dvojče, které se o místo v děloze dělí se sestrou, se prý narodí zdravější, než kdyby jeho "spolubydlící" byl mužského pohlaví. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své studii.

Dvojče, které se o místo v děloze dělí se sestrou, se prý narodí zdravější, než kdyby jeho "spolubydlící" byl mužského pohlaví. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své studii.

Ve svých tvrzeních vycházejí z výsledků retrospektivní studie, která se zaměřila přesně na 2 704 párů dvouvaječných dvojčat. V sedmdesáti procentech případů byla dvojčata odlišného pohlaví, ve čtrnácti procentech byla obě dvojčata chlapci a ve zbylých šestnácti procentech dívky. Pokud byla obě dvojčata mužského pohlaví, narodila se častěji předčasně. Přesněji řečeno 9 % z nich se narodilo před 31. týdnem. Z dvojčat holčiček se narodilo před 31. týdnem 5,5 %.

Holčičky, které sdílely dělohu spolu s bratrem, se častěji narodily s neurologickými obtížemi nebo nedostatečně vyvinutými plícemi. O malinko nižší byly i průměrné porodní hmotnosti chlapců, kteří byli v děloze spolu bratrem.

Více živin pro brášku

Přesné vysvětlení, proč mužský plod na své dvojče působí nepříznivě, nemají ani samotní vědci. Domnívají se, že by příčinou mohl být transport některých látek, například hormonů, mezi oběma plody, který negativně ovlivňuje vývoj toho druhého. Dalším důvodem, proč by se plodům mužského pohlaví mohlo v děloze lépe dařit se sestrou než s bratrem, by mohl být fakt, že ženské plody v období nitroděložního vývoje rostou pomaleji. Díky tomu nespotřebují pro svůj růst tolik živin, a proto jich pak více zbude na "brášku".

A pak je tu i další možnost. Sestra v děloze neznamená podle expertů žádný ochranný faktor. Spíše to jen poukazuje na skutečnost, že čím víc plodů mužského pohlaví je v děloze, tím může, ale samozřejmě nemusí, být situace o něco složitější. Muži mají totiž obecně počátek svého života oproti ženám trochu komplikovanější. To potvrzují i závěry předchozích studií, podle nichž plody mužského pohlaví mají větší pravděpodobnost, že přijdou na svět předčasně. Také se častěji rodí císařským řezem a mají více zdravotních obtíží během porodu.

(jas)

Zdroj: http://www.ivf.net

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více