#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pravdy a mýty o metodách asistované reprodukce
Pravdy a mýty o metodách asistované reprodukce
calendar 4. 6. 2010

Pravdy a mýty o metodách asistované reprodukce

Metody asistované reprodukce jsou stále více využívané. Od roku 1978, kdy bylo počato první miminko ze zkumavky, zaznamenaly tyto metody obrovský rozmach.

Metody asistované reprodukce jsou stále více využívané. Od roku 1978, kdy bylo počato první miminko ze zkumavky, zaznamenaly tyto metody obrovský rozmach. Ačkoli se o umělém oplodnění mluví stále častěji, koluje v povědomí veřejnosti stále mnoho matoucích informací. Přinášíme ty nejčastější z nich.

Sterilita je infertilita

Tyto dva pojmy si mnozí často pletou. Sterilita ovšem znamená neschopnost otěhotnět. Infertilita zase neschopnost dítě donosit.

Neplodnost je ženský problém

Omyl. Přibývá stále více párů, kde je příčinou neplodnosti právě mužský faktor.

Při umělém oplodnění vždycky vznikají dvojčata nebo trojčata

Je pravda, že při umělém oplodnění je vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Ale není to pravidlo a současné metody se tuto možnost snaží eliminovat například omezením počtu implantovaných embryí do dělohy.

Děti počaté metodou umělého oplodnění se častěji rodí s vrozenou vadou

Podle statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou. U dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vady vyskytuje ve 2,5 % případů. Podle odborníků to ale není příliš velký rozdíl.

Léky využívané při hormonální stimulaci vaječníků způsobí dřívější menopauzu

Ani toho se není třeba obávat. Tyto léky totiž působí jen na folikuly (dutinka ve vaječníku, ve které dozrává vajíčko), které na začátku menstruačního cyklu začaly ve vaječníku uzrávat. Normálně však dozraje až do konce pouze jeden a ostatní zaniknou. A právě jejich zániku zabrání léky na stimulaci vaječníků. Díky nim pak uzraje více folikulů, a proto je možno odebrat i více vajíček.

Léky využívané při umělém oplodnění prý způsobují rakovinu vaječníků

Podle studií nejsou tyto léky spojeny se vznikem nádorů vaječníků.

A tak by výčet mohl pokračovat dál a dál. Shrnuto a podtrženo, metody asistované reprodukce mají mnohá negativa, ale ještě více pozitiv.

(jas)

Zdroje:
www.medic8.com
www.fertilityauthority.com
www.nlm.nih.gov
www.ivf-services.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více