#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pracujete s notebookem na klíně? Můžete mít potíže počít potomka
Pracujete s notebookem na klíně? Můžete mít potíže počít potomka
calendar 12. 7. 2009

Pracujete s notebookem na klíně? Můžete mít potíže počít potomka

Mobilní telefony, počítače, bezdrátové sítě. Moderní technologie, které lidem zjednodušují komunikaci, ale mohou být i nebezpečné. <br>

Mobilní telefony, počítače, bezdrátové sítě. Moderní technologie, které lidem zjednodušují komunikaci, ale mohou být i nebezpečné. Například mohou negativně ovlivnit mužskou plodnost.

Notebooky a počítače

Procesor, disk a mnoho součástek v počítači produkují teplo, které může škodit lidskému organismu. Ve studii, kterou zveřejnili vědci ze Státní newyorské univerzity, dokáže zapnutý notebook položený na klíně delší dobu zvýšit teplotu varlat až o 3 °C. To má za následek snížení počtu spermií. Pro jejich zdravý vývoj je totiž třeba teplota cca o 1–2 °C nižší, než je teplota lidského těla, tedy asi 35–36 °C. O jak dlouhou dobu se jedná, nejsou ale zatím schopni vědci přesně říci. U většiny mužů je to totiž velice individuální.

Teplu, které produkuje přenosný počítač, se lze poměrně lehce bránit. Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem je nepokládat notebook na klín nebo břicho. Pro domácí použití se pak vyrábějí speciální podložky. Podložky dostatečně izolují teplý notebook od lidského těla, navíc jsou většinou z druhé strany i polstrované, takže uživatele nikde netlačí. Tyto vlastnosti mají například podložky firmy Logitech.

Chlazení přeje plození

Poslední možností je používání aktivních chladicích podložek, které mají v sobě zabudován jeden nebo více větráčků a teplotu notebooku aktivně snižují. Napájeny jsou většinou pomocí USB portu v notebooku.

Mobilní telefony

Dalším rizikem pro mužskou plodnost mohou být bezdrátové sítě jako wi-fi nebo Bluetooth. Přímý vliv se zatím nepodařilo jednoznačně prokázat, ačkoli je mnoho studií, které spojují mikrovlnné záření s nejrůznějšími druhy nádorů.

Mikrovlnné záření, které částečně produkuje teplo, ale využívají i mobilní telefony. Mobilní telefon v přední kapse kalhot by tak mohl způsobit poruchy plodnosti také. Lékaři proto doporučují, aby lidé nosili svůj mobilní telefon co nejdál od těla a při telefonování používali handsfree sady.

(kam)

Zdroj:
www.webmd.com
www.scienceagogo.com
www.technet.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více