#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Početí dítěte neprospívají mobily: zpomalují spermie
Početí dítěte neprospívají mobily: zpomalují spermie
calendar 28. 7. 2014

Početí dítěte neprospívají mobily: zpomalují spermie

Přibližně 14 % všech párů v zemích s vyšším a středním příjmem má problém s početím potomka. Mnoho laiků i odborníků napadá zajímavá otázka, zda za těmito problémy nestojí mimo jiné i mobilní telefony…

Přibližně 14 % všech párů v zemích s vyšším a středním příjmem má problém s početím potomka. Mnoho laiků i odborníků napadá zajímavá otázka, zda za těmito problémy nestojí mimo jiné i mobilní telefony…

Kolik mužů nosí každý den svůj mobil v kapse u kalhot? Pravděpodobně většina. A přestože si to neuvědomují, může být právě toto příčinou jejich neplodnosti. Každé mobilní zařízení je totiž zdrojem elektromagnetického vlnění, které působí negativně na kvalitu spermií.

Co je kvalitní sperma?

Jakost spermií je hodnocena podle tří kritérií:

  • motility – schopnosti spermie pohybovat se směrem k vajíčku,
  • viability – množství životaschopných jedinců,
  • koncentrace – počtu spermií na jednotku semene.

Línější spermie

Po srovnání deseti studií, které obsahovaly více než 1 500 vzorků mužského spermatu získaných z klinik asistované reprodukce a výzkumných center ve Velké Británii, došli lékaři k zajímavým závěrům:

  • Spermie z kontrolních skupin dosahovaly pohyblivosti 50–85 %.
  • Ve skupinách vystavených elektromagnetickému vlnění mobilních telefonů byla motilita, tedy pohyblivost, v průměru o 8 % nižší.
  • Stejné výsledky byly patrné i u životaschopnosti spermií.
  • Koncentrace nebyla mobily nijak výrazně ovlivněna.

Balancování na hraně

Výsledky zkoušek byly shodné jak u přímého testování, tak u vzorků v laboratorních podmínkách. Snížení o 8 % však není samo o sobě natolik významné, aby způsobilo neplodnost jinak zdravým mužům. Důležitější je toto číslo pro ty, kteří se již pohybují na hranici neplodnosti. Mobilní telefon tak může být poslední kapkou v moři faktorů, které neschopnost mít potomka způsobují.

(jez)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více