#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Plodnost a zlozvyky aneb Jak zvýšit šance na početí (2)
Plodnost a zlozvyky aneb Jak zvýšit šance na početí (2)
calendar 23. 2. 2013

Plodnost a zlozvyky aneb Jak zvýšit šance na početí (2)

V první části textu věnovaného souvislosti mezi plodností a škodlivými zlozvyky jsme si osvětlili, jaká nebezpečí v sobě skrývají nedostatek spánku, přílišná konzumace kávy, velká fyzická zátěž a přejídání.

V první části textu věnovaného souvislosti mezi plodností a škodlivými zlozvyky jsme si osvětlili, jaká nebezpečí v sobě skrývají nedostatek spánku, přílišná konzumace kávy, velká fyzická zátěž a přejídání. Dnes se zaměříme na další neřesti, jejichž vinou možná část žen nemůže přijít do jiného stavu.

Odkládání těhotenství

Rozhodnutí ohledně založení rodiny je mnohdy velice obtížné, ale je třeba mít na paměti, že přílišné otálení může vést až k neplodnosti. U žen se schopnost počít snižuje už od 27. roku života, přičemž prudší pokles se dostaví kolem pětatřiceti let. U mužů dochází k propadu po čtyřicítce. Pokud se pokoušíte o děťátko déle než rok a výsledek se nedostavuje, neprodleně navštivte lékaře.

Co s tím? Rozhodně se nebojte oslovit odborníka. Existuje-li nějaký problém, je třeba jej řešit, nikoliv ignorovat. Neplodnost může být také symptomem vážnějších zdravotních obtíží, které je třeba okamžitě odstranit. Lepší je vědět a neplýtvat časem.

Obliba alkoholu

Příležitostné pití menšího množství alkoholu nemusí být nutně problémem, leč častá a pravidelná konzumace těchto nápojů ano. U mužů představuje důsledek nadměrného pití nekvalitní sperma, u žen různorodé komplikace s početím.

Co s tím? Snižte spotřebu alkoholických nápojů. Progres se jistě projeví i na vaší váze, poněvadž toto pití je obvykle kaloricky velice bohaté. Pokud je vaše závislost neregulovatelná, je čas vyhledat odbornou pomoc.

V tabákovém opojení

Kouření, a to i pasivní, nepochybně škodí zdraví a může mít vliv na plodnost mužů a žen. U žen zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, vzniku rakoviny děložního čípku a přispívá k poškození vajíček. Muži se často potýkají se sníženou kvalitou spermií a hormonálními změnami.

Co s tím? Kouření je závislost, kterou nelze vždy jednoduše odbourat. Vůle často nestačí, tudíž je namístě vyhledat odbornou pomoc. Promluvte se svým lékařem a zvažte všechny možnosti.

Nechráněný sex

Sexuálně přenosné choroby jsou příčinou celé řady onemocnění, z nichž mnohé mají blízkou spojitost s ženskou i mužskou plodností. Některé nemoci, syfilis či herpes, mohou ohrozit těhotenství nebo přímo novorozeně. V krajních případech vedou k potratu, eventuálně smrti plodu. Zejména u žen je mnohdy velmi obtížné identifikovat klinické příznaky.

Co s tím? Používejte při styku prezervativ. Hormonální antikoncepce zpravidla zabrání jen početí, nikoliv přenosu pohlavních chorob.

Závěrem nutno dodat, že rady a řešení není možné zcela zobecnit a vztáhnout na každého, neboť k problému, eventuálně jedinci, je třeba přistupovat individuálně. Proto by prvním krokem měla být vždy konzultace s lékařem.

(boba)

Zdroj: infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více