#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ovulace a načasování pohlavního styku
Ovulace a načasování pohlavního styku
calendar 6. 12. 2007

Ovulace a načasování pohlavního styku

Pokud chcete zvýšit své šance na těhotenství, dbejte na načasování pohlavního styku ve dnech vaší ovulace. Pomocí několika metod si každá žena může alespoň přibližně určit dobu, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníku, a je tak největší šance na otěhotnění.

Pokud chcete zvýšit své šance na těhotenství, dbejte na načasování pohlavního styku ve dnech vaší ovulace. Pomocí několika metod si každá žena může alespoň přibližně určit dobu, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníku, a je tak největší šance na otěhotnění.

Rozhodující je čas

Životnost mužské spermie je přibližně dva až tři dny. Naproti tomu ženské vajíčko žije pouze 12 až 24 hodin. Období, kdy může dojít k oplození, je tedy relativně krátké. I přesto, že máte pravidelný pohlavní styk (2 až 3 krát týdně), je dobré přizpůsobit frekvenci období ovulace a tím zajistit, že ke spojení vajíčka se spermií skutečně dojde. V ideálním případě je dobré začít se stykem již asi dva dny před ovulací a poté pokračovat ještě asi pět dní.

Doba ovulace je u žen různá a může se měnit dokonce každý měsíc. Pokud má žena pravidelný menstruační cyklus (28 dní), může si vypočítat, že v polovině cyklu (14. den po začátku menstruačního krvácení) bude pravděpodobně ovulovat. Bohužel většina žen má menstruaci spíše nepravidelnou, a pak ovulace závisí na délce cyklu. Obvykle tyto ženy ovulují 14 dní před začátkem své další periody (nikoliv uprostřed cyklu).

Jak lze poznat ovulaci?

Ovulaci zpravidla doprovázejí změny poševního výtoku. Organismus se tak připravuje na případné přijetí spermií a usnadňuje jim průchod k vajíčku. Během ovulace se zvyšuje jeho množství, bývá průhledný nebo bělavý. Některé ženy mají v období ovulace citlivé prsy a bradavky, mírné bolesti v podbřišku nebo se u nich dostavují změny nálady.

Bazální teplota

Informace o průběhu cyklu může přinést také měření bazální teploty. Žena si ji může změřit každé ráno po probuzení a sledovat, v jakém období cyklu se právě nachází. Za jeden nebo dva dny po ovulaci totiž dochází ke zvýšení bazální teploty o 0,3 až 0,7 °C.

Sledování menstruačního cyklu a ovulace spolu s kombinací dalších metod tak může vaši cestu k těhotenství velmi usnadnit.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více