#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost
Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost
calendar 25. 6. 2007

Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost

Zánětlivé onemocnění přivádí do gynekologické ordinace nejednu ženu nejčastěji v reprodukčním věku.

Zánětlivé onemocnění přivádí do gynekologické ordinace nejednu ženu nejčastěji v reprodukčním věku. Zejména opakované záněty by neměly ženskému lékaři uniknout, neboť mohou být příčinou poruch plodnosti (infertility), a někdy dokonce způsobují trvalou neplodnost (sterilitu).

Kdo a kde nám ublíží?

Zánět je obrana těla proti infekčnímu původci, kterým v případě gynekologických zánětů bývají mikroby, kvasinky i viry. Zánět může postihnout prakticky kteroukoli část ženských pohlavních orgánů.

Gynekologické záněty můžeme jednoduše rozdělit na záněty vnějších a vnitřních rodidel, přitom nejzávažnější je tzv. hluboký pánevní zánět. Zánět vzniká nejčastěji vstupem mikroorganismů „zvenku dovnitř“, ale může se rovněž šířit například krví nebo mízou.

Jak se bránit?

Pokud selžou přirozené obranné mechanismy pohlavních orgánů (např. kyselé prostředí v pochvě) a žena pocítí projevy možného zánětu, jako je bolest při pohlavním styku, podezřelý výtok, svědění, bolest v podbřišku apod., je na místě navštívit gynekologa. Kromě neplodnosti si žena může zanedbanými nebo nedoléčenými záněty přivodit srůsty v dutině břišní či trvalou bolest v kříži.

Nevyplatí se vyčkávat, zda příznaky samy vymizí, neboť daň za případné prodlení může být vysoká. Častým zánětům nahrává, když je žena diabetička, pokud je podvyživená nebo naopak obézní, léčí-li se hormonálně, je-li vystavována dlouhodobému stresu nebo trpí-li například onkologickým onemocněním. Zdravým životním stylem můžeme naštěstí mnohým (nejen) zánětlivým onemocněním předejít.

(lep)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více