#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?
Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?
calendar 3. 11. 2014

Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?

První výsledky nové studie ukazují, že některým neplodným mužům by mohl pomoci specifický protein chránící spermie před infekcemi.

Ačkoliv je ještě brzo usuzovat, zda výsledky povedou k novým možnostem léčby, odborníci se shodují, že jakýkoliv zásah by se zatím týkal pouze spermií využívaných při umělém oplodnění.

Nedostatečná ochrana

Tato informace by mohla být významná zejména pro muže, kteří jsou neplodní ze zatím neznámých příčin. Proteiny obsažené v ochranném plášti každé spermie se nazývají defensiny. Jeden konkrétní typ – lidský beta-defensin 1 – se objevuje i jinde v lidském těle, v mužském pohlavním ústrojí, ale jeho funkce není přesně známá. Další výzkumy potvrdily, že pokud tento protein u spermií chybí, plodnost mužů se snižuje. Pravděpodobně klesá jejich obranyschopnost vůči vlivům, které na ně působí v ženských pohlavních orgánech. Z toho vyplývá, že zvýšení hladiny tohoto proteinu by mohlo spermie posílit na jejich dlouhé cestě za ženským vajíčkem.

Potvrzeno v laboratoři

Výzkumy v laboratořích potvrdily, že muži se sníženou motilitou spermií, u kterých se objevuje infekce typická pro mužský genitál zvaná leukocytospermie, mají méně tohoto ochranného proteinu než muži bez problémů s plodností. Po jeho přidání do testovaného vzorku spermií byla jejich pohyblivost větší, lépe se bránily infekcím a efektivněji pronikaly do vajíček. Studie bude nyní pokračovat v testování, zda je přidávání proteinu bezpečné.

Nový směr výzkumů

Podle odpůrců studie nemá beta-defensin 1 v neplodnosti významnou roli, protože je přítomen i u žen a s možnými infekcemi může bojovat v jejich orgánech. Muži ale přispívají k neplodnosti až u 40 % párů a důvody nejsou vždy zřejmé. Tato studie ukazuje alespoň nový směr, kterým se mohou vydávat další výzkumy.

(jez)

Zdroj: www.webmd.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více