Proces umělého oplodnění (IVF) je nezřídka dlouhá a náročná cesta jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Pokud ale za pomoci lékařské vědy nakonec úspěšně otěhotníte, ještě nejste tak úplně v cíli.
Proces umělého oplodnění (IVF) je nezřídka dlouhá a náročná cesta jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Pokud ale za pomoci lékařské vědy nakonec úspěšně otěhotníte, ještě nejste tak úplně v cíli. Co všechno vás během početí "ze zkumavky" čeká?
Přestože jste si takovou dobu nepřála nic jiného, než být konečně těhotná, mohou vás už na začátku nepříjemně překvapit vlastní myšlenky. Namísto očekávané radosti a euforie se ženy po umělém oplodnění totiž často cítí spíše vyděšeně. Strach z toho, jestli bude těhotenství probíhat bez komplikací, je pochopitelný především u těch, které v minulosti o své miminko v časné graviditě kvůli potratu přišly. Protože větší stres by skutečně mohl těhotenství nepříznivě ovlivnit, nebojte se o svých pochybnostech mluvit se svým lékařem, partnerem, kamarádkou nebo psychologem.
Pokud jsou výsledky prvních vyšetření prováděných ještě na klinice asistované reprodukce v pořádku, žena je předána do péče svého gynekologa. Nastává tak konečně období, kdy se řadí k těm ostatním – "obyčejným" těhotným. Některým se od neustálého intenzivního sledování uleví, jiné mohou být nervózní. Pak opět platí pravidlo, že je lepší o svých obavách mluvit, mluvit a zase mluvit.
(veri)
Zdroj: infertility.about.com