#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci
Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci
calendar 10. 8. 2015

Progesteron – pomocník ukrytý nejen v bylinkách či antikoncepci

Progesteron je ženský pohlavní hormon, který se v těle vyskytuje přirozeně. Zároveň se ale vyrábí léky, krémy či bylinné směsi, které tuto látku také obsahují. Kdy a na co se tyto přípravky používají?

Progesteron a jemu podobné hormony také někdy nazýváme gestageny či progestiny. Patří mezi látky, jejichž hladina se cyklicky mění spolu s menstruačním cyklem a které jsou potřeba pro správný průběh těhotenství. V ženském těle je tento hormon produkován především vaječníky a v těhotenství placentou. Po menopauze jeho hladina klesá. Mužské tělo progesteron také produkuje, i když v daleko menší míře.

Vhodné i pro kojící ženy

Léky, které obsahují progesteron, se používají jako antikoncepce nebo jako hormonální substituční terapie (k léčbě příznaků menopauzy). Dále se progestiny užívají například v léčbě:

  • abnormálního děložního krvácení,
  • endometriózy,
  • některých gynekologických nádorů. 

Druhým významným ženským pohlavním hormonem je estrogen. Mnoho léků (jak antikoncepce, tak třeba hormonální substituční terapie) obsahuje oba tyto hormony. Antikoncepci, ve které jsou jen hormony podobné progesteronu, nazýváme gestagenní. Je vhodná pro ženy, jež mají zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Předepisuje se také kojícím maminkám. Kromě tabletek se gestageny mohou podávat i ve formě injekcí a obsahují je některá nitroděložní tělíska.

Pomoc při menopauze

Progesteron, třeba ve formě krému, se používá ke zvládání příznaků menopauzy. Těmi mohou být:

  • návaly horka,
  • nevolnost,
  • slabost,
  • citlivá prsa,
  • změny nálad.

Progesteron se vyskytuje přirozeně v lidském těle a umíme jej vyrobit synteticky, ale obdobné hormony nalezneme i v některých rostlinách. Je možné koupit různé rostlinné výrobky obsahující látky podobné progesteronu.

I hormon může mít nežádoucí účinky

Progesteronové přípravky mohou mít některé nepříjemné dopady. Dejte si pozor na:

  • bolesti hlavy,
  • změny srdeční frekvence,
  • nízký krevní tlak,
  • slabost a motání hlavy,
  • deprese,
  • změny menstruačního cyklu.

Kromě toho mohou tyto preparáty vyvolat i alergickou reakci, která se projeví například jako vyrážka, svědění v krku či ústech nebo otoky.

Rostlinné výrobky, které obsahují progesteron, se dají koupit i bez lékařského předpisu. Mnoha ženám pomáhají zvládat příznaky menopauzy a jiné hormonální nerovnováhy. Mohou ale ovlivňovat účinek ostatních léků, proto se před tím, než je začnete užívat, poraďte se svým lékařem.

(mak)

Zdroj:
www.webmd.com/a>

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více