#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vystopujte své nejplodnější dny
Vystopujte své nejplodnější dny
calendar 15. 12. 2014

Vystopujte své nejplodnější dny

Některé dny jsou pro početí potomka vhodnější než jiné. Všechno je o načasování. Spermie dokáže v pohlavním ústrojí ženy přežít až šest dní, vajíčko je ale schopné oplození jen během 12 až 24 hodin. Jak se tento okamžik pozná?

Mýtus o polovině cyklu

Plodné dny ženy jsou spojené s tzv. ovulací, tedy uvolněním zralého vajíčka z vaječníku. Ovulace nepřichází přibližně v polovině cyklu, jak se většina lidí mylně domnívá, ale v období 14 dnů před další menstruací. U žen, které mají pravidelný, 28denní cyklus, tak ovulace opravdu nastane přibližně v jeho polovině. U těch, které mají cyklus nepravidelný, už to ale platit nemusí. Pro výpočet svých plodných dnů vyzkoušejte naši kalkulačku

Vystopujte svou ovulaci

Některé ženy své plodné dny poznají, jiné nemají žádné projevy, které by naznačovaly, že se v jejich těle právě něco děje. Zkuste několik měsíců sledovat, jak se vaše tělo během cyklu mění. Některé známky vám mohou napovědět, kdy jste nejplodnější.

  • Zvýšený poševní výtok, který se podobá řídkému bílku.
  • Slabé zvýšení tělesné teploty. Změřte se nejlépe každý den, ještě než vstanete z postele. Po několika měsících měření dokážete svůj cyklus mapovat už velmi spolehlivě.
  • Zvýšená citlivost prsů.
  • Změna polohy děložního čípku.

Pokud si ani po důkladném sledování nejste jistá, kdy ovulujete, je možné vyzkoušet tzv. ovulační test, který funguje podobně jako těhotenský test na bázi hladiny hormonů v moči.

Milujte se

Šance na početí potomka jsou nejvyšší při pohlavním styku přibližně dva dny před ovulací a pak ještě v den samotné ovulace. Tím se navýší počet spermií, které si „počkají“, až se zralé vajíčko uvolní. Milování „podle kalendáře“ ale samozřejmě nemusí být nutností. Zkuste to ale alespoň dvakrát týdně a pravidlo pravděpodobnosti nakonec zvítězí.

(jez)

Zdroj: www.babycenter.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více