#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Šance na dvojčata: v hlavní roli tabák?
Šance na dvojčata: v hlavní roli tabák?
calendar 4. 6. 2015

Šance na dvojčata: v hlavní roli tabák?

Přivést na svět rovnou dvě děti najednou je přáním nejedné budoucí matky. Ve většině případů se narodí miminko jen jedno, přesto existují ženy, u kterých je pravděpodobnost dvojčat vyšší než u jiných.

V současné době je výskyt více plodů v děloze (alespoň v České republice) čím dál vyšší. Hlavní podíl na tom má stoupající tendence umělého oplodňování. Samozřejmě se však rodí i dvojčata po spontánním početí. Které ženy mají ale nejvyšší šance, že se na ultrazvuku objeví „dvojitá radost“?

Afroameričanka s mutací 

Nedávno byla na toto téma uskutečněna a publikována studie z Floridy. Do výzkumu vstoupilo 227 žen. Byly u nich zkoumány veškeré faktory ovlivňující pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Jako stěžejní se ukázala genetická vyšetření žen a jejich životní styl. Vědci poté přišli hned s několika zajímavými postřehy.

  • Jednak s nadsázkou určili typ ženy, u které je nejvyšší možnost porození dvojčat. Obecně jde o dámu holdující tabáku a zároveň by měla být afroamerického původu. Kouření je obvykle spojováno s nižší pravděpodobností na otěhotnění, případně vyšší možností spontánních potratů, s nižší porodní hmotností dítěte či vývojovými vadami plodu. Proto byl tento výsledek pro vědce velmi překvapující.
  • Být Afroameričankou ovšem zcela nepostačuje, konkrétně by žena měla být nositelkou specifické mutace v genu označovaném jako TP53. Právě ta je nejčastější u afroamerické rasy. Je zajímavé, že tato mutace poskytuje i jistou míru ochrany proti rakovinným onemocněním. S uvedenou genovou odlišností se lze (i když méně často) setkat i u žen kavkazského či jiného původu.
  • Výše uvedené faktory pravděpodobnost výskytu dvojčat zvyšují. Šance je však nejvýraznější, pokud se všechny tyto jevy sejdou u potencionální matky zároveň.

Co zůstává nepotvrzeno

Vědci bohužel ve studii neprokázali ani nevyvrátili jiné mýty, jež o dvojčatech kolují. Například že měla-li žena již jednou „páreček“, může totéž očekávat i podruhé, že roli hraje i vyšší věk rodičky či náhlé vysazení antikoncepce s důsledkem hormonální hyperstimulace vaječníků. Z vědeckého pohledu je tedy zatím jedinou jistotou specifická mutace genu TP53 a zároveň pravidelný příjem nikotinu do ženina organismu.

(bak)

Zdroj:
Nový výzkum ukázal, že kombinace kouření a matčiny genetiky zvyšuje pravděpodobnost narození dvojčat, 2015, www.eurekalert.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více