#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash IUI a IVF: dvě podobné zkratky, ovšem různé metody umělého oplodnění
IUI a IVF: dvě podobné zkratky, ovšem různé metody umělého oplodnění
calendar 17. 8. 2015

IUI a IVF: dvě podobné zkratky, ovšem různé metody umělého oplodnění

IUI a IVF jsou označení, která jste již nejspíš v souvislosti s umělým oplodněním slyšeli. Prozradíme, co přesně si pod jejich názvy představit a na co je potřeba se připravit.

1. IUI – jednoduchá metoda umělého oplodnění

Arteficiální neboli „umělá“ inseminace je technika, kterou můžeme léčit některé typy neplodnosti. Během této procedury je mužské sperma dopraveno lékařským nástrojem přímo do děložního krčku, dělohy či vejcovodů. Tím se trasa, kterou musí spermie urazit, zkrátí a je možné tak „přeskočit“ některé překážky v pohlavních orgánech ženy, které by jinak průchodu spermií bránily.

  • Nejčastější variantu arteficiální inseminace představuje právě naše zkratka IUI, tedy intrauterinní inseminace. Při ní jsou spermie umístěny „in utero“, tedy do dělohy.
  • Úspěšnost nemusí být tak vysoká jako u jiných způsobů umělého oplodnění. Přesto má tato metoda v léčbě neplodnosti své místo, a to hlavně ze dvou důvodů: je to především kvůli její jednoduchosti a s tím spojenému nízkému riziku vedlejších účinků a dále kvůli ceně.
  • Proto lékaři často doporučují IUI jako metodu první volby.

2. IVF – komplikovanější způsob, který si poradí s různými druhy neplodnosti

In vitro fertilizace se dá doslova přeložit jako oplození ve skle. Na rozdíl od inseminace jde o poměrně složitý proces. Dochází při něm ke spojení otcovské spermie s mateřským vajíčkem mimo tělo matky. Takto vzniklé embryo nebo embrya jsou poté uložena do dělohy. Nejprve je ale nutné mateřský organismus stimulovat tak, aby mohlo dojít k odběru zralých vajíček. To se dělá pomocí hormonů, které si žena musí po určitou dobu injekčně aplikovat. Jestli jsou již vajíčka dostatečně zralá, pozná lékař pomocí ultrazvuku a krevních testů. Samotný odběr se pak nejčastěji provádí v celkové anestezii. Celý výkon trvá zhruba 30 minut. Hned po odběru putují vajíčka do laboratoře stejně jako sperma partnera, jehož odběr probíhá ve stejný den. Oplozená vajíčka jsou v laboratoři několik dnů sledována, zda se správně vyvíjí. Poté jsou vrácena do dělohy matky nebo se mohou zamrazit pro pozdější využití. Během jednoho pokusu se typicky zavádí maximálně dvě embrya.

Jaká příčiny neplodnosti se pomocí IVF dají řešit?

  • Endometrióza,
  • nízký počet spermií,
  • problémy s vejcovody či dělohou,
  • potíže s ovulací,
  • protilátky proti spermiím či vajíčku,
  • neschopnost spermií proniknout nebo přežívat v cervikálním hlenu,
  • neznámé příčiny neplodnosti.

IVF nebývá prvním krokem v terapii neplodnosti, naopak je rezervována spíše pro případy, kdy nepomohou jiné způsoby léčby, jako například léky podporující plodnost, chirurgická léčba nebo inseminace.

(mak)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.webmd.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více