#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Boj s kily při hormonální léčbě
Boj s kily při hormonální léčbě
calendar 26. 10. 2015

Boj s kily při hormonální léčbě

Pokusy o početí za pomoci umělého oplodnění mívají nepříjemný vedlejší efekt a tím je nárůst váhy. Na vině bývá hormonální léčba i změna životního stylu, která doprovází snahu neohrozit případné těhotenství. Rozhodnutí, zda začít hubnout a jak, by však žena měla nechat na lékaři.

Co vlastně tloustnutí způsobuje? V méně než jednom procentu případů může nastat tzv. ovariální hyperstimulační syndrom, kdy přírůstek hmotnosti dosahuje až 5 kg za 3–5 dnů. V tomto případě se však jedná o zadržování tekutin. Daleko častější je přibývání na váze dané hromaděním podkožního tuku. Postup je pomalejší a příčiny jsou různé. V první řadě jde o nežádoucí účinek hormonální léčby. Některé ženy však také skončí během léčby neplodnosti se cvičením, jiné se zase přestanou omezovat v jídle. K dosažení úbytku tělesné hmotnosti je třeba vrátit se ke zdravé stravě a pohybu. Intenzivnější fyzické aktivity je však vhodné konzultovat s lékařem, aby nedošlo k narušení průběhu léčby. Tělesné zdraví je ale nezbytným předpokladem úspěchu terapie neplodnosti a navíc pomáhá překonat zklamání z případného neúspěchu.

3 kroky k udržení váhy 

  1. Napřed proberte snahu zhubnout se svým lékařem. Pokud plánujete další cyklus umělého oplodnění, možná vám doporučí se shazováním kil počkat. V některých případech může redukce váhy naopak k otěhotnění pomoci. Lékař určí, do které skupiny patříte, a jaký postup pro vás bude výhodný. Výživa a cvičení opravdu mohou plodnost výrazně ovlivnit.
  2. Snižte kalorický příjem. Odstraňte ze své stravy prázdné kalorie, které se schovávají například ve slazených nápojích, bonbonech apod. Jezte libové maso – dostatek kvalitních bílkovin je zcela nepostradatelný pro otěhotnění a zdravý vývoj plodu. Denně byste měla přijmout aspoň 46 gramů bílkovin. Snažte se, aby vaše strava byla pestrá a hodnotná. Vypijte denně 1,5–2 litry čisté vody, i hydratace je pro početí důležitá. 
  3. Zařaďte do svého programu 150 minut lehkého nebo 75 minut intenzivního cvičení týdně. Pro hubnutí je nejlepší aerobní sport, který posiluje především srdce – jedná se třeba o běh, chůzi, cyklistiku, nordic walking apod. Vhodná jsou i silová cvičení, jsou-li prováděna s rozumem. Dvakrát týdně lze tedy navštívit posilovnu a procvičit různé svalové skupiny.

Hormonální léčba znamená pro tělo vždy značnou zátěž. Dopřejte si proto dostatek odpočinku, abyste po jejím absolvování nabrala síly. Vybírejte si spíše lehčí cvičení, a pokud se cítíte vyčerpaná nebo trpíte bolestmi svalů, poraďte se s lékařem.

(pez)

Zdroj: http://healthyliving.azcentral.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více