#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!
Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!
calendar 18. 3. 2015

Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!

Pokud toužíte po miminku, vyrazte s partnerem co nejdříve na dovolenou za teplem! Nejenže si užijete společnou romantiku, ale zároveň pobytem na slunci zvýšíte svoji plodnost.

Vědci nedávno přišli se zajímavým zjištěním – některé páry zřejmě zbytečně utrácí za umělé oplodnění, a přitom by jim stačilo jen se více opalovat! Sluneční svit, který dopadá na naši pokožku, totiž zvyšuje hladinu vitamínu D. Ten má mnoho blahodárných účinků, mimo jiné též zvyšuje plodnost. A to u obou pohlaví!

Všemocné "déčko"

Nejdříve vědci zkoumali vliv slunečního záření na plodnost u zvířat. Samičky hlodavců, které trávily svůj život bez slunečního světla, byly méně plodné a v těhotenství je navíc čekalo více komplikací. U myších samců chovaných ve tmě klesla plodnost až o 73 %. Dále se výzkumníci zaměřili na člověka a zjistili následující:

  • Vitamín D opravdu působí na ženské pohlavní hormony, konkrétně zvyšuje hladinu hormonů progesteronu (o 13 %) a estrogenu (o 21 %). Tím „déčko“ reguluje menstruační cyklus a zvyšuje pravděpodobnost početí.
  • Kromě toho ženy v letních měsících ovulují častěji a jejich vajíčka mají větší šanci, že se v děloze úspěšně usadí.
  • Pobyt na slunci prospívá i budoucím tatínkům – vitamín D je totiž potřebný pro zdravý vývoj spermií.
  • „Déčko“ též zvyšuje hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, čímž mimo jiné podporuje mužovo libido. Studie, která zkoumala množství testosteronu a vitamínu D u mužů v průběhu roku, zjistila, že v nejvyšší jsou hladiny obou látek v srpnu a naopak nejnižší těsně po zimě – v březnu.

Vitamín D může být prospěšný nejen pro budoucí rodiče, ale i pro jejich dítě. Jeho dostatečná hladina v těle snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí a také působí pozitivně na duševní zdraví.

Blahodárné paprsky 

80 % vitamínu D vzniká během chemické reakce, která probíhá v kůži, když na ni dopadá UVB záření. Kromě toho můžeme tuto látku do svého těla dostat konzumací tučných ryb, vajec nebo jater. Stále ale platí, že všeho moc škodí – ačkoliv slunce vylepšuje naši plodnost mnoha různými způsoby, je zároveň důležité to s opalováním nepřehánět a nezvyšovat tak riziko vzniku rakoviny kůže.

(mak)

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více