#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete rychle otěhotnět? Načasování je základ
Chcete rychle otěhotnět? Načasování je základ
calendar 3. 2. 2014

Chcete rychle otěhotnět? Načasování je základ

Pokud jste se s partnerem rozhodli, že je čas, aby se vaše rodina rozrostla o nového člena, jistě se oba nemůžete dočkat. Každý pár si pak většinou přeje, aby se miminko podařilo co nejdřív. Jak tedy načasovat své snažení, aby šance na otěhotnění byla co nevyšší?

Pokud jste se s partnerem rozhodli, že je čas, aby se vaše rodina rozrostla o nového člena, jistě se oba nemůžete dočkat. Každý pár si pak většinou přeje, aby se miminko podařilo co nejdřív. Jak tedy načasovat své snažení, aby šance na otěhotnění byla co nevyšší?

Výskyt „nadějných“ dnů 

  • K otěhotnění může dojít každý měsíc v takzvaném plodném období, které trvá zhruba šest dní. Je to pět dní před ovulací (uvolněním zralého vajíčka z vaječníku) a v den ovulace.
  • Vajíčko po uvolnění přežívá maximálně 12–24 hodin, ale spermie dokáže v těle ženy přežít až týden a na vajíčko si „počkat“.
  • Nejpravděpodobněji dojde k otěhotnění tehdy, pokud máte pohlavní styk jeden až dva dny před ovulací.
  • Zjistit přesný den ovulace však není jednoduché, nejjistější je proto užívat si sexu pravidelně jednou za dva až tři dny.

Navíc bylo dokázáno, že proti každodennímu sexu se při této frekvenci zvyšuje kvalita spermatu. Pokud chcete být preciznější, musíte odhalit, kdy u vás zhruba dochází k ovulaci. Menstruační cyklus trvá u každé ženy různě dlouho, od 22 až do 36 dní. Krvácení přichází pravidelně přibližně 12–14 dní po uvolnění vajíčka. Pokud se délka vašeho cyklu mění každý měsíc, posouvá se i plodné období.

Signálem je i mužský obdiv 

Některé ženy pociťují příznaky blížící se ovulace velmi intenzivně, jiné vůbec ne. Zkuste se tedy zaposlouchat do řeči svého těla, jisté známky můžete pozorovat třeba již tři týdny před termínem další menstruace:

  • zvýšený vaginální výtok, který má konzistenci vaječného bílku a nazývá se plodný hlen,
  • bolesti na jedné straně podbřišku,
  • pocit, že jste pro muže přitažlivější.

Jedna z nejjednodušších cest, jak zachytit příznaky ovulace, je kontrolovat každý den kvalitu hlenu. Další metody zahrnují měření bazální teploty či používání ovulačních testů.

Role nepravidelnosti  

Nepřesné periody nemusí ještě nutně znamenat, že jste méně plodná než ženy s pravidelným menstruačním cyklem. Pokud jsou však periody výrazně nepravidelné nebo delší než 36 dní, je vhodné navštívit ženského lékaře. Někdy tyto změny můžou být způsobeny onemocněním štítné žlázy nebo tzv. polycystickou nemocí vaječníků. Tyto stavy mají vliv na plodnost, proto je dobré začít s jejich léčbou co nejdříve.

(kov)

Zdroj: www.babycentre.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více