#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Neopíjejte své spermie!
Neopíjejte své spermie!
calendar 31. 12. 2009

Neopíjejte své spermie!

Že se nemá pít alkohol během těhotenství, to je všeobecně přijímaný fakt. Ale skutečnost, že by si ho měli odpustit oba z páru i během snažení se o miminko, už tolik známá není. Jak působí ostřejší drinky konkrétně na plodnost muže?

Že se nemá pít alkohol během těhotenství, to je všeobecně přijímaný fakt. Ale skutečnost, že by si ho měli odpustit oba z páru i během snažení se o miminko, už tolik známá není. Jak působí ostřejší drinky konkrétně na plodnost muže?

Zprvu se chce, potom to nejde

Malé dávky alkoholu mohou někdy sexuálnímu životu prospět. Muži (ale i ženy) ztrácejí zábrany a stávají se více společenští, k sexu přístupnější. Tento euforizující efekt alkoholu je však záhy vystřídán působením tlumícím a mužská touha je velmi rychle odzbrojena neschopností dosáhnout erekce.

Když se z muže stává žena

Pije-li muž alkoholické nápoje ve středním, nebo dokonce velkém množství, je významně narušena správná tvorba pohlavních hormonů. V krvi se snižuje množství testosteronu neboli mužského pohlavního hormonu a stoupá hladina těch ženských – estrogenů. Takový muž pak ztrácí libido (sexuální touhu), bývá impotentní, neplodný a začíná se podobat ženě, protože se mu zvětšují prsa a boky a ztrácí se charakteristické ochlupení. Znáte-li nějakého chronického alkoholika ve svém okolí, máte před sebou jasný důkaz těchto tvrzení.

Alkohol jako vymítač spermií

Alkohol představuje jakýsi jed pro řadu buněk v těle. Výjimkou nejsou ani vznikající spermie, ale ani buňky, ze kterých se spermie tvoří. Sperma muže holdujícího alkoholu proto postupem času obsahuje čím dál tím méně pohlavních buněk a pro oplození vajíčka je potřeba více štěstí. Kromě počtu se mění také tvar a schopnost pohybu spermií. Těm pak může například chybět bičík, bez kterého se k ženské pohlavní buňce jen těžko dostanou. Varlata jako taková nakonec takzvaně atrofují. Smršťují se a muž se stává neplodným, protože tyto pohlavní žlázy v podstatě ztratily svou funkci.

Máte-li jako pár potíže s početím, vzpomeňte si, kolik večírků jste za poslední dobu navštívili. Kvalitu spermií a hladiny hormonů si je možné nechat vyšetřit u odborníků. Je-li ale za špatnými výsledky těchto parametrů pouze alkohol, to se s jistotou říct nedá. Každopádně tím, že se mu vyhnete, pravděpodobnost početí dozajista zvýšíte.

(veri)

Zdroj: www.maleinfertilitycure.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více