#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci
Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci
calendar 24. 2. 2014

Někdy lze neplodnosti předejít. Jako v případě pánevní nemoci

Jednou z možných příčin neplodnosti může být onemocnění nazývané pánevní zánětlivá nemoc. Jde o chorobu postihující ženské rozmnožovací orgány, tedy dělohu, vaječníky a vejcovody. Při včasné diagnóze a léčbě je však tento mnohdy skrytý problém řešitelný.

Jednou z možných příčin neplodnosti může být onemocnění nazývané pánevní zánětlivá nemoc. Jde o chorobu postihující ženské rozmnožovací orgány, tedy dělohu, vaječníky a vejcovody. Při včasné diagnóze a léčbě je však tento mnohdy skrytý problém řešitelný. 

(Ne)bezpečný sex

Pánevní zánětlivá nemoc je způsobena bakteriální infekcí, která se do reprodukčních orgánů dostává přes pochvu. Nejčastějšími viníky jsou chlamydie a bakterie způsobující onemocnění známé jako kapavka. Ty se mohou přenést při pohlavním styku z nakaženého sexuálního partnera. Nicméně infekce může být zanesena do organismu například i při invazivních výkonech (interrupce, kyretáž, operace v oblasti pánve). Jaké faktory mohou vzniku pánevní zánětlivé nemoci nahrávat? Jsou to

  • sexuální aktivita,
  • věk ženy (je-li mladší 25 let, čípek ještě není plně vyvinut),
  • vyšší počet sexuálních partnerů,
  • nechráněný pohlavní styk,
  • časté vyplachování pochvy,
  • nitroděložní tělísko.

Důležitost včasné léčby

Trvalým následkům vzniklým po onemocnění se dá nejlépe předcházet rychlou a řádnou terapií. Problémem se v tomto případě stává právě včasná detekce onemocnění, jelikož příznaky jsou často velmi špatně pozorovatelné. Až 60 % žen vůbec neví o tom, že onemocnělo pánevní zánětlivou nemocí. Pokud se příznaky objeví, může se jednat o

  • bolesti v podbřišku,
  • neobvyklý poševní výtok (často žlutý nebo zelený),
  • bolest v průběhu pohlavního styku,
  • pálení při močení,
  • nepravidelné menstruační krvácení.

Léčbou se obvykle rozumí aplikace antibiotik. V případě nutnosti jejich podávání do žíly může být nutná hospitalizace. Chirurgie přichází na řadu pouze v případě komplikací.

Těhotenství v ohrožení

Nechá-li se pánevní zánětlivá nemoc bez léčby, může to vést k dlouhodobým zdravotním obtížím. Některé z komplikací mohou pak být i život ohrožující.

  1. Absces. Jedná se o dutinu vyplněnou hnisem, která může vzniknout ve vaječníku, vejcovodu či v pánvi a musí být okamžitě léčena. Někdy problém vyžaduje i chirurgické odstranění.
  2. Chronická pánevní bolest. Po zánětu v pánvi vznikají jizvy, které občas tlačí na orgány a způsobují jejich deformace. Dokonce mohou zapříčinit přilepení jednotlivých orgánů k sobě, což může vést k chronické bolesti.
  3. Mimoděložní těhotenství. Jizvy vznikající v oblasti vejcovodů mohou bránit vajíčku v cestě, a proto je pánevní zánětlivá nemoc rizikovým faktorem pro vznik mimoděložního těhotenství. Embryo se při něm uhnízdí jinde než v děloze, což je stav, který může ohrozit i život ženy.
  4. Neplodnost. Jde o komplikaci, která postihuje až 15 % infikovaných žen. Jizvení může bránit správné ovulaci či transportu vajíčka a vést tak k trvalé neplodnosti.
  5. Ohrožení plodu. Nákaza pánevní zánětlivou nemocí během těhotenství může dokonce ohrozit plod a vést až k potratu, k porození mrtvého miminka, předčasnému porodu či k nízké porodní váze dítěte.

Jedničkou je prevence

Riziko nákazy touto nebezpečnou chorobou můžete snížit dodržováním jednoduchých pravidel:

  • Při pohlavním styku používejte bariérovou ochranu – kondom.
  • Omezte počet svých sexuálních partnerů.
  • Ujistěte se, že vy i váš partner jste pravidelně testováni na sexuálně přenosné choroby.

(boba)

Zdroj: www.womens-health.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více