#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Muži nad 45 let riskují početí dítěte s duševní poruchou
Muži nad 45 let riskují početí dítěte s duševní poruchou
calendar 19. 5. 2014

Muži nad 45 let riskují početí dítěte s duševní poruchou

Mladí otcové mají větší šanci na duševně zdravé dítě. Tvrdí to závěry nové švédské studie zaměřené na souvislost věku otce a psychického zdraví jeho potomků.

Mladí otcové mají větší šanci na duševně zdravé dítě. Tvrdí to závěry nové švédské studie zaměřené na souvislost věku otce a psychického zdraví jeho potomků.

Pro úspěšné početí i donošení miminka je velmi důležitý věk budoucí matky. Ale ani otcové nezůstávají v tomto směru bez odpovědnosti. U dětí starších pánů se objevuje vyšší riziko mnohých psychických onemocnění. Ve Švédsku byly v tomto směru sledovány miliony dětí v průběhu téměř třiceti let. Ukázalo se, že ty narozené mužům starším 45 let měly vyšší riziko rozvoje následujících onemocnění:

  • autismu,
  • bipolární poruchy,
  • poruchy pozornosti s hyperaktivitou,
  • schizofrenie.

A co sourozenci?

Cílem výzkumu bylo také eliminovat co možná nejvíce vnějších faktorů. Proto odborníci provedli také porovnání sourozenců. Děti narozené staršímu otci měly:

  • až 3,5× vyšší riziko autismu,
  • 25× větší možnost vzniku bipolární poruchy,
  • 13× vyšší riziko poruchy pozornosti s hyperaktivitou.

Toto porovnávání je některými jinými vědci nejspíše oprávněně kritizováno, jelikož v případě sourozenců je předpoklad, že stárne-li otec, bude stárnout i matka – proto nejsou výsledky o vlivu mužského věku úplně směrodatné.

Nebezpečí je víc

Studie také ukázala u potomků starších otců zvýšené i nebezpečí rozvoje závislosti, vyšší četnost sebevražd a akademického selhání. 

  • Tyto děti se dvakrát častěji pokusily o sebevraždu.
  • Objevilo se u nich dvakrát vyšší riziko rozvoje závislosti.
  • 1,7× častěji byli vyloučeni ze školy.

Některé výzkumy navíc ukazují, že mužský věk může mít vliv i na potraty.

Příliš "staré" spermie

Nutno podotknout, že ve studii také nebylo zohledněno využívání moderních metod asistované reprodukce jakožto další možný vnější faktor. Naopak výsledky zvýšeného rizika rozvoje autismu a schizofrenie potvrzuje i islandský výzkum. V něm vědci identifikovali věk otce jako jediný závažnější rizikový faktor pro předání chybných genů. To může být i poměrně logicky vysvětlitelné, jelikož spermie starších pánů jsou méně kvalitní a je mnohem vyšší riziko, že v nich vzniknou drobné chybky.

Přes veškeré tyto informace je nutné zdůraznit, že i tak zůstávají rizika vzniku výše jmenovaných onemocnění nízká. Přesto není od věci znát před plánováním rodiny všechna možná rizika.

(boba)

Zdroje:
www.reuters.com
www.mayoclinic.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více