#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?
Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?
calendar 20. 12. 2007

Kdy je možné je podstoupit umělé oplodnění?

Věk ženy je pro otěhotnění velmi důležitým faktorem. Ovlivňuje především množství vajíček a jejich kvalitu. Vysoký věk je spojený s poruchami plodnosti. <br>

Věk ženy je pro otěhotnění velmi důležitým faktorem. Ovlivňuje především množství vajíček a jejich kvalitu. Vysoký věk spojený s poruchami plodnosti je dobře známým lékařským problémem a v dnešní době zvlášť aktuálním tématem.

Optimální plodnost

Studie, které se zabývaly souvislostmi mezi věkem ženy a její plodností, jednoznačně prokázaly, že schopnost ženy spontánně otěhotnět se s věkem snižuje. Mírný pokles nastává zhruba po 30 letech věku a do 37. roku je trend snižování plodnosti spíše pozvolný. Avšak již kolem 40. roku se plodnost velmi výrazně zhoršuje. Jestliže kolem třicítky je asi 7 % párů neplodných, u čtyřicetiletých je to už asi 33 % párů.

Kvalita a kvantita

S přibývajícím věkem ženy klesá ve vaječnících množství vajíček schopných oplození. Před začátkem menstruace je jejich počet asi 400 000 a postupně ubývají – nejen při každém menstruačním cyklu, ale také přirozeným zánikem. Žena před menopauzou má ve svých vaječnících už jen několik set vajíček. S dalšími léty ženy se mění i kvalita vajíček. Vajíčka ztrácejí přirozenou schopnost být oplozena a vytvořit zdravé embryo (zárodek). Proto se u starších žen vyskytuje větší množství genetických poruch plodu, je také zvýšené riziko potratů, a dokonce selhávají metody asistované reprodukce (IVF).

Limity pro IVF

Někdy se neplodné páry rozhodnou pro oplození pomocí IVF. Tato metoda však starším ženám nezaručuje, že skutečně otěhotní. Některá pracoviště stanovují limity pro provedení IVF mezi 42. a 45. rokem, pro IVF s vajíčkem od dárkyně je to 50 let. Navíc v České republice jsou hrazeny výkony IVF z prostředků veřejného zdravotnictví pouze ženám do 39 let.

Věk muže není pro otěhotnění tolik rozhodující, neboť mužské spermie se neustále tvoří. Ženská vajíčka však během života už nevznikají. Při plánovaní rodičovství je tedy třeba počítat s riziky, která vyšší věk ženy přináší, a potíže s poruchami plodnosti pak svěřit do rukou odborníků.

(nes)

Zdroj: Advanced Fertility Center of Chicago

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více