#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak zvládat injekce během IVF
Jak zvládat injekce během IVF
calendar 14. 2. 2010

Jak zvládat injekce během IVF

Asi nikdo nebude nadšený z představy injekční jehly zabodávající se do svalu. Pro ženy podstupující cyklus umělého oplodnění (IVF) jsou ale nezbytností. Nabízíme několik tipů, které by vám mohly aplikaci injekcí usnadnit.

Asi nikdo nebude nadšený z představy injekční jehly zabodávající se do svalu. Pro ženy podstupující cyklus umělého oplodnění (IVF) jsou ale nezbytností. Nabízíme několik tipů, které by vám mohly aplikaci injekcí usnadnit:

1. Před přípravou injekce by si osoba, která ji bude aplikovat, měla umýt ruce.

2. Gumový povrch ampulky je nutno očistit dezinfekcí nebo alkoholovým tampónkem.

3. Před injekcí očistěte kůži alkoholovým tampónkem krouživým pohybem od středu směrem ven. Kůže už se potom před samotnou injekcí nedotýkejte. Pokud používáte znecitlivující krém EMLA nebo led, aplikujte jej před dezinfekcí kůže. V České republice je krém na znecitlivění kůže EMLA k dostání v lékárně na předpis. Požádejte o něj svého lékaře. Nezabrání nepříjemnému tlaku při vyprazdňování obsahu stříkačky do svalu, ale mírní bolest při vpichu. Můžete také zkusit silnější tlak na místo injekce přibližně 60 vteřin před aplikací. Někteří lidé jsou citliví na jedné straně těla více než na druhé. Můžete tedy preferovat méně bolestivou stranu. Samozřejmě do té doby, než kvůli několika injekcím začne být bolestivá sama o sobě.

4. Někdy může bolestivost při vpichu ovlivnit typ jehly. Dvě jehly stejné tloušťky, ale od jiného výrobce mohou mít odlišné zabroušení hrotu. Pokud vás vpich hodně bolí i tehdy, když používáte jehlu o slabém průsvitu, zkuste jinou značku.

5. Průsvit jehly není moc důležitý pro samotnou injekci, ale pro vnímání bolesti. Pamatujte, že čím větší číslo na obalu, tím menší tloušťka jehly. Zmírnění bolesti také pomůže, když jehlu, kterou propíchnete hořejší, gumovou část ampulky, před aplikací do svalu vyměníte za novou.

6. Pro injekce do svalu je velice důležitá aplikace do správného místa. Jinak se může stát, že napíchnete nerv, což může být velice bolestivé. Požádejte sestru v IVF centru, kam docházíte, ať vám i partnerovi přesné místo ukáže a zakreslí kroužek na každou stranu, kam má být injekce aplikována.

7. Po injekci si zkuste dát teplou koupel. Pokud se na ni vždy před aplikací injekce začnete těšit, může vám to psychologicky pomoci lépe injekci zvládnout.

8. Pokud používáte skleněné ampulky, před zlomením hrotu jej obalte papírovým kapesníčkem. Po použití zabalte oba dva kusy skla do téhož kapesníčku a vyhoďte.

(skl)

Zdroj: www.fertilityplus.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více