#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak se chránit před neplánovaným těhotenstvím: nejčastější mýty
Jak se chránit před neplánovaným těhotenstvím: nejčastější mýty
calendar 29. 10. 2009

Jak se chránit před neplánovaným těhotenstvím: nejčastější mýty

Ženy toužící po miminku problém antikoncepce většinou neřeší. V životě jsou však situace, kdy je dobré vědět, která metoda zabraňující početí je opravdu spolehlivá.

Ženy toužící po miminku problém antikoncepce většinou neřeší. V životě jsou však situace, kdy je dobré vědět, která metoda zabraňující početí je opravdu spolehlivá, a které se příliš důvěřovat nedá.

Metod, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, je dnes opravdu mnoho. Od těch tradičních, jakými jsou celibát, sexuální abstinence nebo přerušovaný styk, přes antikoncepční tabletky, náplasti, kroužky nebo tělíska. Existuje také pohotovostní tabletka, která se aplikuje až po sexuálním kontaktu. Jakým "ověřeným" metodám se však vyhnout aneb co jste slyšeli o ochraně před otěhotněním?

Před těhotenstvím vás neochrání pohlavní styk v horké vaně, vířivce nebo sauně. Nepomůže vám ani alkohol nebo mléko. Nechrání žádná sexuální poloha nebo technika. Možnost početí dokonce nevylučuje chybění orgasmu nebo ejakulace.

Kojení a menstruace nejsou stoprocentní

Není pravda ani to, že žena nemůže otěhotnět při menstruaci. Pravděpodobnost, že otěhotní, je během prvních dnů menstruace sice výrazně nižší, ale žena rozhodně není v této době neplodná. Ani kojení není 100% cestou, jak se chránit před těhotenstvím. Je pravdou pouze to, že hormon prolaktin, který se vylučuje při kojení, snižuje šanci na otěhotnění.

Kondom raději jen jeden

Žádné plastové náhražky nejsou alternativou ke kondomu. Těsný kondom bohužel také není nejvhodnější metodou, může snadněji dojít k jeho poškození nebo prasknutí. Ani dva kondomy nejsou lepší než jeden. Tření povrchů naopak může kondom poškodit.

Pohotovostní pilulka "po": čím dříve, tím lépe

Pozor byste si měli dát, i pokud užíváte jako antikoncepční metodu pilulku po styku. Na její užití byste měli myslet co nejdříve po styku, rozhodně se nevyplatí čekat až do druhého dne. Její efekt je zhruba 95%, pokud se užije do 24 hodin po styku, snižuje se na 60 % po 72 hodinách od styku. Není pravda ani to, že tabletku můžete užívat jen dvakrát až třikrát ročně. Lze ji užít, kdykoliv je to nutné. Vzhledem ke své ceně se však nehodí jako metoda dlouhodobé antikoncepce.

(nes)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více