#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství
Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství
calendar 10. 7. 2013

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství

Pokud se oplozené vajíčko neusadí tam, kde má, tedy v děloze, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Nejčastějším „nesprávným“ místem jeho usídlení je vejcovod. Zde ale není vhodné prostředí pro jeho další vývoj.

Pokud se oplozené vajíčko neusadí tam, kde má, tedy v děloze, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Nejčastějším "nesprávným" místem jeho usídlení je vejcovod. Zde ale není vhodné prostředí pro jeho další vývoj. Takové těhotenství může skončit v podstatě ještě dříve, než začalo, a vy ani nemusíte vědět, že jste byla těhotná. Některé však mohou nějakou dobu vydržet a růst v úzkém vejcovodu, který je tak napínán, a vy můžete začít pociťovat obtíže.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Obtíže zpravidla přicházejí kolem 5.–8. týdne od poslední menstruace. Nejčastější potíže jsou:

  • Bolest břicha či podbřišku. Ta může mít různý charakter (křečovitá, bodavá), intenzitu i trvání. Může být stálá anebo se může objevovat a zase se ztrácet. Typická je její lokalizace – bolest je cítit jen na jedné straně.
  • Bolesti při močení či defekaci.
  • Vaginální krvácení. Objevuje se téměř u poloviny žen a obvykle se liší od klasického menstruačního krvácení. Může být slabší či silnější. Krvácení může být tmavší.
  • Vnitřní krvácení. Tato komplikace, ačkoli není vidět, může být velmi závažná. Krvácení může být jen mírné z poškozených cév vejcovodu. Může však být důsledkem ruptury vejcovodu, což může mít fatální následky. V takovém případě dochází k masivnímu vnitřnímu krvácení doprovázenému následujícími příznaky:
    • bledostí;
    • bolestí vystřelující do ramen a krku;
    • zrychleným tepem;
    • náhle vzniklou a horšící se bolestí v bedrech, kříži a pánevní oblasti;
    • ztrátě vědomí a rozvoji šoku.

Některé příznaky, obzvláště bolesti v podbřišku a vaginální krvácení, se někdy vyskytují i během normálního těhotenství. Zároveň některé výše jmenované obtíže mohou být přítomny u jiných zdravotních problémů, např. zánětu slepého střeva, infekci močových cest, zánětu vaječníku, potratu a dalších. V takovém případě je samozřejmě prvním vodítkem pozitivní těhotenský test, který může vyloučit například různé záněty způsobené sexuálně přenosnými infekcemi, jelikož ty se v těhotenství vyskytují poměrně vzácně.

Diagnostika u lékaře

  • Vyšetření břicha pohmatem – poskytuje lékaři přehled o bolestivosti, přítomné rezistenci a dalších příznacích.
  • Vaginální ultrazvukové vyšetření – je zlatým standardem v diagnostice mimoděložního těhotenství. Dokáže zachytit 87–99 % mimoděložních těhotenství. Přímým důkazem je průkaz gestačního váčku se srdíčkem uvnitř vejcovodu.
  • Hladina beta podjednotky lidského choriového gonadotropinu (β-hCG) – β-hCG se využívá také v těhotenských testech, avšak při měření laboratorními metodami z krve lze stanovit jeho hladina a zároveň je možné sledovat její dynamiku.
  • Probatorní kyretáž – toto už o něco invazivnější vyšetření slouží k odlišení mimoděložního těhotenství a neprosperujícího děložního těhotenství.
  • Diagnostická laparoskopie – k té se přistupuje pouze v případě, že předchozí vyšetření neukážou mimoděložní těhotenství a hladina β-hCG stále stoupá. V případě, že se těhotenství najde, přistupují lékaři rovnou k jeho odstranění.

(boba)

Zdroje:
tehotenstvipriznaky.cz
www.patient.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více