#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Intrauterinní inseminace řeší problémy mužské plodnosti
Intrauterinní inseminace řeší problémy mužské plodnosti
calendar 20. 2. 2008

Intrauterinní inseminace řeší problémy mužské plodnosti

 Neplodné páry mají při volbě metody umělého oplodnění různé možnosti. Jednou z nich je tzv. intrauterinní inseminace. Tato metoda řeší mírné poruchy mužské plodnosti.

Neplodné páry mají při volbě metody umělého oplodnění různé možnosti. Jednou z nich je tzv. intrauterinní inseminace. Tato metoda řeší mírné poruchy mužské plodnosti, kdy je díky laboratorní úpravě možné dosáhnout lepší kvality ejakulátu.

Intrauterinní inseminace (IUI) patří k nejjednodušším metodám asistované reprodukce. Tuto techniku lze ale využít při léčbě neplodnosti pouze v případě, že má žena průchodné vejcovody. Vlastní indikací pak jsou:

  • mírné poruchy kvality spermiogramu
  • nepřítomnost spermií s nutností využití darovaných pohlavních buněk
  • použití zamrazených spermií
  • imunologické příčiny neplodnosti

Příprava a provedení

Spermie jsou v laboratoři upraveny a zpracovány speciálními technikami Ty nejpohyblivější z nich jsou pak vstříknuty tenkou trubičkou přímo do dělohy ženy. Zavedení spermií se provádí v době, kdy u ženy dochází k uvolnění vajíčka (ovulaci). Pokud má žena spontánní ovulaci, je možno zahájit léčebný cyklus bez hormonální léčby. Při neúspěchu nebo není-li ovulace prokázána, se k jejímu vyvolání užívají hormonální léky. Ke stimulaci se podávají tabletky klomifencitrátu nebo injekce gonadotropinu.

Jak IUI konkrétně probíhá?

Velikost folikulů (rostoucí váčky s vajíčky) a blížící se ovulace se zjišťují pomocí ultrazvukového vyšetření přibližně 12. den menstruačního cyklu. Podle výsledků se stanoví termín injekce hCG, což je látka, která odstartuje ovulaci.

V den ovulace se partner dostaví k odběru spermatu. Po zpracování spermií, které trvá asi 2 hodiny, lze provést přenos spermií do dělohy. Samotný výkon je zcela nebolestivý, provádí se ambulantně bez nutnosti narkózy a trvá jen několik minut. Zda došlo k otěhotnění, může žena zjistit provedením těhotenského testu z ranní moči zhruba 2 týdny po inseminaci. Pro definitivní stanovení gravidity je za další týden provedena ultrazvuková kontrola.

Úspěšnost metody se pohybuje mezi 10 a 15 % a závisí na příčině neplodnosti a kvalitě spermií. Lékař může nejdříve provést 3 IUI cykly. Pokud nedojde k otěhotnění, pak je partnerům obvykle doporučena jiná, účinnější metoda.

(nes)

Zdroj: Andersen AN, Goossens V, Gianaroli L, Felberbaum R, de Mouzon J, Nygren KG. Assisted reproductive technology in Europe, 2003. Results generated from European registers by ESHRE. Hum Reprod 2007;22(6):1513–1525. Epub 2007 Apr 30.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více