Cestování a dovolená v cizině jsou oblíbenými aktivitami letních měsíců. Mnohé ženy se nechtějí příjemného odpočinku vzdát ani v těhotenství. Dokonce i po absolvování IVF není nutné ženám cestování zakazovat.
Cestování a dovolená v cizině jsou oblíbenými aktivitami letních měsíců. Mnohé ženy se nechtějí příjemného odpočinku vzdát ani v těhotenství. Dokonce i po absolvování IVF není nutné ženám cestování zakazovat. Je však třeba upozornit pacientky na některá rizika a poskytnout několik užitečných rad.
Pokud se žena rozhodne cestovat, neměla by být při cestě vystavena zvláštní tělesné zátěži. Jestliže těhotenství probíhá normálně, pak cesta na kratší vzdálenost nevyvolává potíže a není z lékařského hlediska nebezpečná. Při dlouhém cestování však žena musí počítat s určitými riziky.
Při delší cestě letadlem se doporučuje nesedět dlouho v jedné poloze. Pro povzbuzení krevního oběhu a prevenci vzniku žilní trombózy by se měly ženy každou půlhodinu projít a protáhnout nohy a kotníky. Během letu je třeba častěji a pravidelně pít.
Těhotné ženy by měly zvážit cestu do míst, která mohou být nebezpečná. Jde především o oblasti s výskytem život ohrožujících infekcí. U těhotných žen nelze provádět očkování pomocí živých vakcín, proto je třeba vyvarovat se oblastí, kde se tato očkování vyžadují. Rizikové mohou být také pobyty ve vysokých nadmořských výškách.
Pro těhotnou ženu je důležité, aby vždy počítala s dostupností lékařské péče. Může se stát, že se u ní nečekaně objeví potíže, s kterými je nutné vyhledat lékaře.
Ženy by měly věnovat pozornost následujícím příznakům:
Před odjezdem na dovolenou je nutné zkontrolovat, zda se platnost cestovního zdravotního pojištění vztahuje na případné komplikace v těhotenství. Při výběru cílové destinace je vhodné ověřit kvalitu lékařské péče v místě pobytu. Kromě toho je nezbytné zajistit dostupnost zdravotně nezávadných potravin a nápojů, včetně balené vody.
(nes)