#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti
I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti
calendar 25. 11. 2009

I jako muž se můžete aktivně podílet na léčbě neplodnosti

Pokud vám nebo vaší partnerce byla diagnostikována neplodnost, možná si při léčbě můžete připadat téměř zbytečný.

Pokud vám nebo vaší partnerce byla diagnostikována neplodnost, možná si při léčbě můžete připadat téměř zbytečný. Zdá se, že všechno přece záleží na ženě. Věřte však, že je to jenom zdání. I vy se můžete snažit o to, aby léčba probíhala úspěšně a aby se zvýšila vaše šance na miminko.

Jedním ze způsobů je užívání vitamínů, minerálů nebo jiných potravních doplňků. Některé lékařské studie ukazují, že při léčbě neplodnosti mohou být velice účinné.

Mezi ty, které můžete vyzkoušet, patří:

  • Vitamín C (500–1 500 mg denně) pomáhá bojovat se znečištěným životním prostředím, které nás obklopuje. Obzvláště znečištění životního prostředí zemědělstvím způsobuje nižší počet spermií. Bylo zjištěno, že vitamín C omezí poškození DNA ve spermatu o 91 %.
  • Zinek (15–60 mg denně). Dokonce jenom malý nedostatek zinku může drasticky snížit počet spermií. Je také důležitý pro jejich pohyblivost, neboť je přítomný v "ocáscích" spermií. Zlepšuje dokonce sexuální funkce!
  • Vitamín B12 (10–100 µg denně) a B-komplex pomáhá vyrovnat hladinu testosteronu a dalších hormonů. Nedostatkem vitamínů skupiny B budete trpět hlavně tehdy, pokud kouříte.
  • Selen (100–200 µg denně). Jeho nedostatek způsobuje, že spermie jsou slabé a jejich ocásky křehké. Nedoputují tedy tam, kam mají. Sperma obsahuje selenu poměrně velké množství, proto je třeba ho pravidelně doplňovat. Možná budete překvapeni, že v jedné studii se ukázalo zdvojnásobení počtu spermií u mužů, u kterých byla předtím diagnostikována neplodnost.
  • Esenciální mastné kyseliny (EFA) jsou možná ještě více přínosné pro muže než pro ženy. Jezte hodně ryb žijících ve studených vodách a rozemleté lněné semínko. Možné je také užívat čištěný rybí olej a olej ze lněných semínek. Tyto mastné kyseliny napomáhají nárůstu počtu spermií, ale sníží i riziko vzniku takových civilizačních nepříjemností, jako jsou cukrovka a srdeční nemoci, a zlepší vaše celkové zdraví.
  • L-Carnitin (okolo 3 mg denně). Studie v Itálii ukázala, že užívání 2 mg L-Carnitinu denně po dobu 3 měsíců zlepšilo počet spermií ve spermatu a jejich pohyblivost.
  • Vitamín E (400–800 IU denně) zlepšuje výkonnost spermií. Dvě studie dokonce ukázaly, že užívání vitamínu E vedlo k 20% nárůstu těhotenství u partnerek mužů, kteří byli předtím neplodní.

Výše uvedené vitamíny a potravní doplňky patří mezi přírodní prostředky léčby, ale je vždy rozumné jejich užívání zkonzultovat s vaším lékařem. A to obzvláště tehdy, užíváte-li ještě léky další.

(skl)

Zdroj: www.bellaonline.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více