#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem
calendar 27. 3. 2010

Další dítě v novém vztahu nemusí být pravidlem

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není… Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku.

Vypadá to jednoduše. K dětem z minulého vztahu má přibýt bratříček či sestřička. Jenže někdy to tak snadné není…

Předchozí dítě nezaručuje schopnost počít další

Stává se to poměrně často. Muž či žena mají dítě z předchozího manželství či vztahu a teď s novým partnerem plánují další. Všechno se zdá být v nejlepším pořádku. Slovo neplodnost žádného z nich nenapadne ani ve snu. Zdá se přece samozřejmé, že pokud už jedno či více dětí zplodili, ty další nemůžou být žádný problém. Jenomže skutečnost může být úplně jiná.

Poškozené spermie příčinou u muže

Realita je, že i tehdy, když žena či muž děti v předchozím vztahu s jiným partnerem měli, tentokrát se jim to s novým partnerem nemusí přirozenou cestou poštěstit. Příčin může být mnoho. Ze strany muže za neplodnost zodpovídá porucha spermií, kterou může způsobit poúrazový stav, infekce, nadmíra alkoholu či snad i nikotinu. Je namístě podstoupit specializovaná urologická a genetická vyšetření, která by u muže mohla příčinu neplodnosti odhalit.

Ani u ženy nemusí být vše v úplném pořádku

Ani u ženy nemusí být příčin zrovna málo. Vyšší věk při snaze mít další děti s novým partnerem situaci určitě nenahrává, ale není to jediný důvod. Porucha ovulace, endometrióza nebo poškození vejcovodů jsou těmi, které mohou vzniknout i poté, co již žena předtím porodila. Mezi nezanedbatelné příčiny toho, že nový pár nemůže počít dítě, patří imunologické důvody. V těle ženy, ale i muže se mohou vytvářet protilátky proti spermiím. Tyto protilátky spermie poškozují nebo znemožňují jejich pohyblivost.

Co s tím?

Samozřejmostí je vyšetření páru, který se o miminko snaží. To zahrnuje návštěvu gynekologa, genetika a možná i endokrinologa, který se specializuje na hormonální poruchy. Podle výsledků jednotlivých vyšetření je páru doporučen další postup, který jeho šanci na miminko zvýší.

(skl)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více