Rozhodli jste se zkusit otěhotnět umělou cestou, ale poslední krok, nad kterým váháte, je finanční stránka věci? Podívejte se, co vše proplatí vaše zdravotní pojišťovna.
Léčba neplodnosti postupuje vpřed mílovými kroky, ovšem moderní medicínské postupy samozřejmě něco stojí. Finanční náročnost pak může hrát důležitou roli při rozhodování páru, jaké léčebné možnosti nabízené odborníky zvolit. Ledacos však proplácí zdravotní pojišťovny, a proto je dobré znát svá práva na možnou úhradu.
Nárok na úhradu léčebných výloh spojených s léčbou neplodnosti upravuje přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění. Podrobné informace najdeme konkrétně v paragrafu 15 odstavci 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.
Léčba metodami umělého oplodnění je ošetřujícím ženským lékařem navrhována tehdy, pokud selhaly možnosti chirurgické nebo farmakologické terapie. Pod chirurgickými výkony si můžeme představit např. laparoskopické zprůchodňování vaječníků či tzv. rýhování vaječníků. Farmakologická léčba pak znamená třeba užívání hormonů pro vyvolání ovulace. Všechny tyto výkony se nepočítají do metod umělého oplodnění a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.
V praxi to vypadá tak, že pojišťovny proplácejí plně jen výkony absolutně nezbytné pro provedení celého léčebného procesu, což představuje částku přibližně okolo 20 000 korun. Úspěšnosti v léčbě je dosahováno za použití dalších procedur a souboru léků, které si již ale hradí léčené páry ze svého. Hrubým odhadem lze říct, že doplácejí přibližně 10 000 korun. Ovšem při neúspěchu prvních tří pokusů partnerský pár hradí vše, tzn. 30 000 až 50 000 korun. Rovněž je-li žena starší 40 let, hradí si léčbu sama v plné výši.
Mezi nehrazené výkony patří zamrazování embryí, jejich skladování a přenos. Nadstandardem je i použití dvou vajíček při intracytoplazmatické injekci spermií (jde o přímou injekci jedné spermie do cytoplazmy zralého vajíčka ženy) a asistovaný hatching na dvě embrya. Asistovaný hatching si lze laicky představit jako narušení skořápky před zavedením embrya do dělohy. To se provádí, aby se embryo lépe uchytilo na děložní sliznici.
Jednotlivé kliniky asistované reprodukce se v cenách za služby liší, proto je dobré se před volbou ústavu pečlivě informovat.
(bak)
Zdroj:
Zdravotní pojišťovny a úhrady, Úhrady léčby 2014