#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost
Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost
calendar 23. 6. 2014

Císařský řez versus běžný porod: co a jak ohrožuje plodnost

Porod císařským řezem, nebo raději přirozený, spontánní příchod miminka na svět? Před touto volbou se v současné době ocitá stále více žen. Jak je to s riziky při císařském řezu a zda může tato operace nějak ovlivnit další těhotenství, to napoví následující řádky.

Britští lékaři si všimli, že se ženy při rozhodování o volbě mezi spontánním porodem a císařským řezem řídí některými mylnými domněnkami. Jedním z rozšířených mýtů je i tvrzení, že „císař“ může mít negativní dopad na budoucí plodnost ženy. Proto byla iniciována rozsáhlá studie zkoumající vliv této operace na ženskou fertilitu.

Vyvrácení obav 

Nejnovější britský výzkum je jedinečný svým rozsahem i snahou o nezaujatost – do studie byly brány pouze rodičky bez přidružených komplikací, aby nedocházelo ke zkreslování výsledků.

  • Zúčastnilo se neuvěřitelných 224 024 žen. 
  • Všechny rodily vůbec poprvé a neměly v průběhu těhotenství žádné komplikace.
  • 21,4 % rodiček nakonec podstoupilo císařský řez. Pro naprostou většinu z nich však operace nebyla plánovaná, nýbrž v průběhu porodu bylo nutné řez vykonat či se tak žena sama rozhodla.
  • Výsledkem studie pak bylo, že císařský řez má jen velice malý, téměř zanedbatelný vliv na budoucí plodnost ženy. 
  • Toto zhodnocení je přitom v rozporu se závěry předchozích studií, které přece jen poukazovaly na jistý negativní vliv císařského řezu.

Naprostou bezpečnost zaručit nelze

Sami autoři uvádějí, že tato studie byla provedena za účelem uklidnění žen, jež porod císařským řezem již v minulosti podstoupit musely. Nicméně tato operace, byť s minimálním vlivem na plodnost, má bohužel i jiné negativní dopady na ženský organismus. Proto vědci apelují, aby zdravotníci podporovali budoucí matky ke spontánním porodům, pokud je to z lékařského hlediska jen trochu možné. Přivést dítě na svět klasickou cestou je přitom možné i u žen, které již v minulosti rodily řezem císařským.

Nebojte se tedy obtíží s otěhotněním, pokud budete muset podstoupit „císaře“. Mále-li však možnost, volte raději spontánní porod, a to s ohledem na jeho přínosy pro vás i pro děťátko.

(bak)

Zdroje: www.nursingtimes.net Britska studie potvrzuje, ze porod cisarskym rezem neni rizikem pro zachovani fertility, 2014

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více