#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?
Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?
calendar 7. 12. 2009

Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?

Přemýšlíte o tom, že do vaší rodiny přibude někdo další, kdo už nebude miminko? Ať už je to z důvodů zdravotních, nebo jiných, máte možnost přemýšlet o adopci nebo opatrovnictví. Každý ze způsobů se přitom liší.

Přemýšlíte o tom, že do vaší rodiny přibude někdo další, kdo už nebude miminko? Ať už je to z důvodů zdravotních, nebo jiných, máte možnost přemýšlet o adopci nebo opatrovnictví. Každý ze způsobů, jak přijmout mezi sebe nového člena rodiny, se přitom liší.

Adoptovat můžete, pokud jste manželé

Adopci se také říká osvojení. Tímto způsobem přijímáte dítě za vlastní a máte k němu práva a rodičovské povinnosti stejné, jako byste byli jeho vlastními biologickými rodiči. Nový člen rodiny získá vaše příjmení. Pozor, osvojit si můžete pouze dítko, které je nezletilé, a musí být mezi vámi přiměřený věkový rozdíl. Za dítě zodpovídají jeho zákonní zástupci a těmi nemusí být nutně rodiče. Tito zástupci nebo tento zástupce musí dát nejdříve k adopci souhlas.

6 měsíců nezájmu rodičů = možnost adopce

Pokud jsou zákonnými zástupci rodiče dítěte, budete tedy potřebovat jejich souhlas k adopci. Jestliže ale po dobu nejméně 6 měsíců o dítě neprojevovali zájem, třeba tím, že jej nenavštěvovali nebo neplnili tzv. vyživovací povinnost, není jejich souhlas třeba. To samé platí v případě, že po narození dítěte o něj neprojevili žádný zájem po dobu 2 měsíců. Někdy dají rodiče souhlas k osvojení předem a potom už jejich žádný další souhlas nepotřebujete. Soud rozhodne o tom, zda jsou splněny všechny podmínky a zda můžete dítě adoptovat.

Další způsob – opatrovnictví

V případě, že rodiče dítěte zemřeli nebo byli zbaveni rodičovských práv či nemají způsobilost k právním úkonům, je ustanoven opatrovník, který dítě zastupuje a stará se o jeho záležitosti. Pokud o něj i osobně pečuje, nahrazuje péči rodičů. Opatrovníkem a zároveň zákonným zástupcem dítěte se můžete stát i vy, a vzniknou vám tedy nároky jako pěstounovi.

Pokud při pěstounské péči nebudete ustanoveni zákonnými zástupci dítěte, mohou jeho původní rodiče rozhodovat o některých důležitých věcech. Třeba o těch, které se týkají volby povolání nebo cestování s dítětem do zahraničí. Může být také zajištěn styk původních rodičů s dítětem. Jako pěstoun máte nárok na odměnu poskytovanou státem a rovněž na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Pěstounská péče zaniká, když dítě dosáhne 18 let.

Dětí, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině, je u nás kolem 20 tisíc. Většina z nich má svoji vlastní rodinu, která se ale o ně z nějakých důvodů nemůže nebo nechce starat. 2 % z těchto dětí jsou sirotci. Ať už se rozhodnete pro adopci, či pěstounskou péči, budete spolupracovat s odděleními péče o dítě a psychologem a konečný verdikt pronese soud.

Zdroj:
www.tydenik-sondy.cz
www.rodina.cz

(skl)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více