#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano
Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano
calendar 26. 5. 2014

Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano

Než dnešní žena začne přemýšlet o založení rodiny, může strávit pět nebo třeba i dvacet let svého života snahou úplně opačnou: těhotenství odvrátit. Nejpozději v okamžiku, kdy zatouží po miminku, by měla vědět, jak hormonální antikoncepce mohla ovlivnit stav jejího organismu.

Pokud položíte náhodně vybraných lékařům otázku, zdali antikoncepce ovlivňuje plodnost ženy, pravděpodobně dostanete rozdílné odpovědi. Jeden z novějších názorů však zní velmi logicky a navíc je podpořen výsledky odborných studií. A co je tedy momentálně „trendy“ podpořeno výzkumy v oblasti plodnosti? Jednoduše řečeno, že si naše tělo umí poradit.

  • Plodnost se podle této teze po vysazení hormonální antikoncepce vrací tam, kde by byla i bez let strávených na pilulkách. Což znamená, že se rozhodně nevrací k původnímu stavu ani k perfektní plodnosti – schopnost reprodukce tedy utrpěla v průběhu let okolním světem a roky, nikoliv hormony.
  • Studie ukazují, že 80 % žen se podaří do jednoho roku po vysazení každodenní ochrany otěhotnět, což je číslo shodné s procentem v běžné populaci.

Dámy se často bojí, že celá jejich hormonální osa odpovědná za ovulaci je kvůli hormonální antikoncepci hluboce utlumena, nicméně obvykle je návrat k plodnosti skutečně velmi rychlý. Většina případů tzv. post-pill amenorey (což znamená, že žena nemenstruuje několik měsíců po vysazení pilulek) jde na vrub jiným faktorům: například věku, tělesné váze a dalším fyziologickým, tedy „normálním“ vlivům.

Dobře načasovaný start

Problém může být, pokud dívka začne brát hormonální antikoncepci brzy, tedy v době, kdy její cyklus ještě nebyl pravidelný. Při užívání pilulek se tato potíž upraví, avšak po jejich vysazení se může opět navrátit nepravidelnost, dokonce i spolu s neplodností. To však neznamená, že na vině jsou prášky. Jde pouze o to, že hormonální antikoncepce může skrýt příznaky některých onemocnění, jež mohou vést k neschopnosti reprodukce.

Pozitiva antikoncepce? Také existují

Pravdou je, že pilulky mohou plodnosti i pomoci:

  • především jsou ochranou proti rakovině dělohy a vaječníků;
  • snižují též příznaky endometriózy, což také může být jedna z příčin neplodnosti;
  • hormonální antikoncepce je využívána i pro nastavení pravidelnosti menstruačního cyklu.

Lékaři se možná ne vždy v otázce dopadu antikoncepce na plodnost shodnou. Je proto především na každé ženě, aby se zamyslela nad tím, čemu uvěří a čemu nikoli. Stejně tak je to s rozhodnutím, zda hormonální antikoncepci užívat, nebo neužívat.

(boba)

Zdroje:
www.parenting.com
infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více