Ureaplasma urealyticum patří mezi zvláštní druh bakterií.
Lékaři se však obávají, že by tyto organismy mohly mít podíl na vzniku neplodnosti či že by mohly zvyšovat riziko potratů. Jakým způsobem by to ureaplazma dělala? To není úplně jasné. Kromě párů léčících se s neplodností ji totiž odborníci nacházejí i u lidí normálně plodných. U žen se ureaplazma vyskytuje nejčastěji v cervikálním hlenu. Předpokládá se, že problém by mohl nastat, pokud by se bakterie dostala do dutiny děložní. To se může stát například při zákrocích, které se provádí při umělém oplodnění. Proto lékaři často před zahájením léčby neplodnosti ženu na přítomnost těchto bakterií testují.
Pokud se ukáže, že některý ze vzorků odebraných od partnerů ureaplazmu obsahuje, dostanou oba antibiotika. Kultivace, tedy pěstování této bakterie v laboratorních podmínkách, je poměrně obtížné. Pokud tedy vyjde pozitivní výsledek jen u jednoho z páru, předpokládá se, že jsou nakaženi oba a negativní výsledek druhého je způsoben chybou v testování. Nejčastěji se člověk infikuje během pohlavního styku. Tyto bakterie však v pohlavních cestách přežívají mnoho let. Ne vždy je ale nákaza ureaplazmou bez příznaků. U mužů občas způsobuje zánět močové trubice, prostaty a nadvarlete. U žen se nákaza může projevovat nepříjemnými pocity v oblasti pochvy a bělavým výtokem.
Některé výzkumy ukázaly, že umělé oplodnění je úspěšnější u párů, jejichž ureaplazmová infekce byla léčena antibiotiky. V jiných studiích ale bylo zjištěno, že bakterie nemá na plodnost vliv. Dokud tedy nebude tato otázka spolehlivě zodpovězena, je lepší se přiklonit na stranu bezpečnosti – tedy páry trpící neplodností či podstupující umělé oplodnění na ureaplazmu testovat a případnou infekci léčit.
(mak)
Zdroje:
www.dominionfertility.com
http://haveababy.com