Proces asistované reprodukce za použití in vitro fertilizace obsahuje jeden velmi důležitý krok – a tím je odběr pohlavních buněk. Pro partnera se často jedná o neinvazivní proces, který zvládne sám. Žena se ale ocitá v situaci jiné.
Odběr ženských pohlavních buněk je nutné dobře načasovat. Plánování je závislé především na ultrazvukovém vyšetřování, kdy se měří velikost rostoucích folikulů a výška a struktura sliznice dělohy. Když největší folikul dosáhne dostatečného průměru a sliznice dělohy je dostatečně připravena, ženě je aplikována injekce hCG (lidského choriového gonadotropinu), což pomáhá dokončit růst a vývoj vajíčka. Souhra této injekce a následného odběru musí být dobře vypočítána, aby k odběru došlo těsně před ovulací. Obvykle je interval mezi hCG a odběrem dlouhý 34 až 38 hodin.
Odběr vajíček je v dnešní době prováděn zpravidla v celkové anestezii, což je pohodlné pro ženu i pro lékaře. Není tedy nutné se obávat bolestivého zákroku ani jiných nepříjemností. Výkon je to ambulantní, a proto ještě týž den, asi po 2hodinovém odpočinku, budete moci jít domů. Vlastní zákrok trvá přibližně 15 minut, dělá se pod ultrazvukovou kontrolou a obnáší transvaginální aspiraci folikulů:
Jelikož je výkon prováděn v celkové anestezii, pravděpodobně budete požádána nejíst před ním 10 až 12 hodin. Zákrok se obvykle provádí v ranních až dopoledních hodinách, tudíž to bude znamenat začít den bez snídaně. Po jeho skončení můžete pociťovat bolesti či křeče podobné těm menstruačním, které lze většinou potlačit běžnými analgetiky. Může se objevit také špinění, což je ale naprosto normální. I tento zákrok, podobně jako řízená stimulace vaječníků, může mít své komplikace. Proto je nutné pár dní na sebe dávat pozor a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne:
(boba)
Zdroje:
pcos.about.com
www.ivfflorida.com
zdravi.e15.cz