Neplodností dnes trpí přibližně 15 procent párů, z toho asi v polovině případů je problém na straně ženy. Základem úspěšného otěhotnění je v případě ženy probíhající ovulace. A protože žijeme v době významných pokroků medicíny, existuje způsob, jak ženské tělo přimět k uvolnění oplodněníschopných vajíček.
Indukce (navození) ovulace a superovulace jsou termíny, které označují použití hormonálních injekcí k podpoře vaječníků tak, aby produkovaly zralá vajíčka. V případě indukce ovulace je cílem vypěstovat vajíčko u ženy, která normálně neovuluje. U superovulace je účelem vytvořit více vajíček ke zlepšení plodnosti u ženy, která ovuluje. Tato léčba je vhodná pro ženy, které nereagují na jednodušší terapii v podobě tablet či z neznámých důvodů nemůžou otěhotnět a chtějí zvýšit svoje šance pomocí většího počtu vajíček. Rovněž před odběrem vajíček k IVF je potřeba, aby jich dozrálo co největší množství.
Léčba začíná obvykle třetí nebo čtvrtý den menstruačního cyklu a trvá osm až deset dní. Naučíte se, jak si doma sama píchnout injekci, a v průběhu stimulace bude lékař ultrazvukem kontrolovat množství a velikost vyvíjejících se folikulů. Když dosáhnou správné velikosti, dostanete další, odlišnou injekci, která slouží k uvolnění vajíček. K tomu dojde 24–36 hodin po injekci. Na tuto dobu si pak naplánujete pohlavní styk nebo lékař po domluvě provede intrauterinní inseminaci (IUI, zavedení spermií tenkou hadičkou přímo do dělohy). V případě, že absolvujete IVF, zralá vajíčka budou odebrána v krátké narkóze jehlou přes stěnu dělohy a použity k oplodnění „ve zkumavce“.
Vedlejší účinky zahrnují nadýmání, bolesti prsou, křeče v podbřišku, únavu, bolesti hlavy – v podstatě se jedná o příznaky běžné v průběhu menstruačního cyklu, které vlivem dávek hormonů mírně zesílí.
(kov)
Zdroj: genesis-fertility.com