Lidská reprodukce

Jak vzniká život?

Pohlavní buňky (gamety) a oplození

Vznik nového života je výsledkem spojení dvou pohlavních buněk, vajíčka a spermie. K oplození dochází po ovulaci, kdy se zralé vajíčko dostává z místa své tvorby, z vaječníku, do vejcovodu. Setká-li se tu se spermií, která je schopna do vajíčka proniknout, splynou jádra obou buněk a vzniká zygota - oplozené vajíčko. Jádra obsahují chromozomy, které jsou ve formě DNA nosičem genetické informace.

Co je to zygota?

Zygota je buňka, která se začne velmi rychle dělit (rýhovat). Po 24 hodinách se ještě ve vejcovodu rozdělí na dvě, pak na čtyři, osm a ve stadiu 16 nebo 32 buněk se již jako morula dostává do dělohy. K uchycení vajíčka do dělohy (nidace) dochází pátý až šestý den. Vývoj pokračuje jako blastula, gastrula a konečně zárodek (embryo). V osmém týdnu těhotenství nabývá zárodek zřetelněji lidského tvaru. Ve čtvrtém měsíci už mluvíme o plodu (fetus).

K čemu slouží placenta?

Souběžně s vývojem embrya a plodu se vyvíjí placenta. Odděluje krevní oběh matky a plodu a slouží pro výživu a odvádění zplodin metabolismu. Je zdrojem hormonů, které jsou důležité pro správný vývoj plodu. Plod je k placentě připojen pupečníkem, kterým procházejí cévy.

Po 38 až 42 týdnech je těhotenství zakončeno porodem.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1494 ]
  • Ne
    [ 1067 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba