Gonadotropiny

Hormony rozhodující pro pohlavní funkce

Gonadotropiny jsou hormony produkované hypofýzou (podvěsek mozkový). Jsou to řídící látky , které ovlivňují pohlavní žlázy (gonády), tedy vaječníky u žen a varlata u mužů. Jejich produkce je řízena z vyššího centra, hypothalamu, kde se uvolňuje GnRH (gonadotropin uvolňující hormon).

FSH a LH

Jsou to FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon). Podporují růst a vývoj pohlavních žláz a stimulují je k produkci vlastních hormonů. Jejich nedostatek během puberty znamená nesprávný vývoj gonád, chybí-li v dospělosti, žlázy se postupně zmenšují a ztrácejí na funkčnosti.

Hlavní funkce FSH

U žen působí FSH na růst a vývoj ovariálních folikulů. Jsou to váčky, ve kterých dozrává vajíčko. U mužů je FSH nezbytný pro produkci zdravých spermií.

Hlavní funkce LH

LH je hlavním hormonem pro navození ovulace a vznik a udržování žlutého tělíska. Žluté tělísko se vytvoří v místě, kde zralé vajíčko opouští vaječník, a jeho úkolem je sekrecí hormonů podporovat časnou fázi těhotenství.

Estrogeny a progesterony

Pod vlivem FSH a LH se uvolňují z vaječníků hormony estrogeny a progesterony. Snížení nebo nepoměr koncentrací FSH a LH může vést k poruchám ovulace a neplodnosti.

hCG (lidský choriový gonadotropin)

Třetím významným gonadotropinem je hCG (lidský choriový gonadotropin). Je vylučován placentou (Jak vzniká lidský život) po úspěšném zahnízdění embrya v děloze a hraje roli zejména v průběhu těhotenství.

Lze je využít v léčbě

Gonadotropní hormony jsou používány v terapii. Dříve se získávaly z lidské moči a obsahovaly řadu nežádoucích příměsí. V současné době již existují moderní přípravky, které obsahují gonadotropiny získané speciální metodou genetického inženýrství (pomocí tzv. rekombinace DNA) a které jsou díky tomu prakticky téměř stoprocentně čisté.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1494 ]
  • Ne
    [ 1067 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci